Aplikacja kleju na elementy systemu illbruck mowo

Współczesne
budownictwo stawia przed stolarką wysokie wymagania. Mowa tu o
energooszczędności, czyli niskim współczynniku przenikania ciepła (Uw). Okno im
cieplejsze, tym generuje niższe koszty ogrzewania domu. Należy jednak pamiętać,
że nawet najlepsze energooszczędne okna nie zachowają swoich parametrów, jeśli
nie zostaną poprawnie zamontowane. Na połączeniu ościeżnicy i muru powstają
mostki cieplne, przez które ciepło ucieka z pomieszczeń, a standardowy montaż z
wykorzystaniem piany i kotew już nie wystarcza do dokładnej termoizolacji.



Warstwowy montaż stolarki okiennej

Okno musi być stabilnie osadzone w murze, w pionie i poziomie. Na styku ściany i okna należy wykonać izolację termiczną przy wykorzystaniu piany montażowej. Sama piana niestety nie wystarcza, ponieważ nie jest odporna na wilgoć, a co za tym idzie – szybko traci swoje właściwości termoizolacyjne. W mieszkaniu dochodzi do zawilgocenia ścian, powstania pleśni i grzybów oraz strat ciepła. By temu zapobiec, wystarczy wykonać montaż warstwowy. Pianę należy zabezpieczyć dwoma specjalnymi taśmami. Taśmę paroszczelną nakładamy od wewnętrznej strony okna, by chroniła przed przedostawaniem się pary wodnej z pomieszczeń do okna. Taśma paroprzepuszczalna musi znaleźć się od zewnątrz, ponieważ umożliwia przedostawanie się pary wodnej poza budynek oraz chroni przed przedostawaniem się wilgoci do wewnątrz budynku.

Montaż
warstwowy to więcej pracy i materiałów, stosunkowo też jest droższy niż montaż
standardowy, ale gwarantuje zachowanie parametrów energooszczędnych stolarki
okiennej oraz niższe rachunki za ogrzewanie.

Montaż w warstwie ocieplenia

Montaż okien w warstwie ocieplenia stosuje się w domach o trójwarstwowych i dwuwarstwowych ścianach z zewnętrznym ociepleniem. Rozwiązanie to zostało zaczerpnięte z budownictwa pasywnego, gdzie pierwotnie było stosowane. Jego zalety skłoniły fachowców do przeniesienia tej techniki do budownictwa standardowego. To pewna odmiana montażu warstwowego, w której okna wysuwane są poza lico muru i osadzane w warstwie ocieplenia. Wykorzystywane są przy nim materiały, które nie przewodzą ciepła, np. płytki z tworzywa sztucznego lub profile ze sprasowanej pianki poliuretanowej. Montaż okien w warstwie ocieplenia redukuje powstawanie mostków cieplnych. Porównując tę technikę z technikami standardowymi, montaż w warstwie ocieplenia zapewnia lepszą izolację termiczną.

Montaż przy użyciu taśm

Te same taśmy, które wykorzystywane są przy montażu warstwowym, są również stosowane podczas montażu w warstwie ocieplenia. Poza taśmą paroprzepuszczalną i paroszczelną można stosować także taśmę rozprężną. Taśma rozprężna spełnia identyczne funkcje – chroni przed wilgocią i zapewnia odpowiedni przepływ pary wodnej. Dodatkowo zapewnia także termoizolację. Po przyklejeniu taśma rozpręża się (stąd też jej nazwa), wypełniając szczelnie przestrzeń, w której została zamontowana. To doskonały sposób na skrócenie czasu ciepłego montażu stolarki okiennej przy zachowaniu wszystkich jego korzyści i bez straty na jakości.