Rolety zewnętrzne z silnikiem to ułatwienie domowego życia – poprawiają komfort oraz łatwość użytkowania rolet. Na rynku znaleźć można kilka typów sterowania. Najpopularniejsze z nich są napędy elektryczne, którymi steruje się przełącznikiem klawiszowym. Kolejne w rankingach popularności są rolety z napędem elektrycznym radiowym, sterowane z pilota. Bez względu na wygodę i koszt, lepiej zwrócić uwagę na rodzaj silnika.

silnik rolety
silnik rolety

Sterowanie z przełącznika klawiszowego

Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są napędy elektryczne, które pozwalają sterować roletami z przełącznika klawiszowego. Każda z rolet powinna posiadać osobny przełącznik, ponieważ nieodpowiednie łączenie bez zastosowania centralek sterujących i odpowiednik przekaźników może skończyć się uszkodzeniem silnika.

Napędy kablowe

Napędy kablowe wykorzystuje się do łączenia zewnętrznych rolet pod tzw. system inteligentnego domu. Decydując się na takie rozwiązanie warto zwrócić uwagę, ponieważ w takim typie instalacji lepiej stosować silniki przeciążeniowe. Wynika to z braku obecności człowieka przy sterowaniu roletą.

Napędy przeciążeniowe SIMU są doskonałym rozwiązaniem sterowania elektrycznego dla każdej zewnętrznej rolety. Cicho pracują, nie przeszkadzają mieszkańcom, są niezawodne i bezawaryjne. Ich unikatowy system zatrzymuje pracę rolety w momencie wykrycia przymarznięcia rolety lub jej oblodzenia, zapobiegając równocześnie jej uszkodzeniu. Można także zastosować specjalne wieszaki blokady, umieszczane w rolecie – w przypadku napotkania przeszkody w trakcie opuszczania rolety, napędy przeciążeniowe SIMU wstrzymają ją. Dzięki silnikom przeciążeniowym SIMU mieszkańcy nie muszą martwić się bezpiecznym działaniem rolet zewnętrznych, ponieważ są idealnie zintegrowane z każdym rodzajem centralnych sterowni roletami oraz systemem inteligentnego domu.

Sterowanie z pilota

Rolety zewnętrzne można sterować także za pomocą pilota dzięki silnikom radiowym. Prosta obsługa prowadzenia instalacji elektrycznej pod rolety oraz komfort, jaki zapewnia taka obsługa rolet, zdobywają coraz więcej fanów i zyskują na popularności. Nie wymaga ingerencji większej niż doprowadzenie zasilania z sieci do rolet. Każda roleta zewnętrzna sterowana jest indywidualnie, ale istnieje również możliwość grupowego sterowania z pilotów wielokanałowych. Producenci umożliwiają także dogranie kilku pilotów do pojedynczej rolety. Wybierając silnik radiowy nie warto oszczędzać na napędzie, ponieważ niski koszt zakupu może być równoznaczny z problemami w późniejszym użytkowaniu.

Napędy radiowe

Napędy radiowe od grupy Somfy – SIMU to silniki do zewnętrznych rolet najwyższej klasy. Charakteryzują się niezawodnością oraz komfortem obsługi. Posiadają mechanizm przeciążeniowy, który zapewnia zatrzymanie pracy silnika w przypadku przymarznięcia rolety lub oblodzenia jej pancerza. Dzięki temu roleta nie ulegnie uszkodzeniu. Dodatkowy atut napędów radiowych SIMU to ich dokładne testowanie na etapie produkcji, gwarantujące wieloletnią pracę siłownika i bezawaryjność.