Okno osadzone w ścianie dwu warstwowej

Z roku na rok zainteresowanie
stolarką energooszczędną wzrasta. By okna były szczelne, ich montaż musi być
bezbłędny, a w szczególności bezbłędnie należy połączyć okna z murem. Nowoczesne
systemy montażu są przyjemnie i zdecydowanie łatwiejsze niż kiedyś oraz
minimalizują ryzyko powstania mostków cieplnych.

Energooszczędność jest obecnie głównym priorytetem budownictwa, a przepisy prawne w tym zakresie są zaostrzane. Świadomość korzyści i oszczędności cieplnej jest coraz większa. Jedna ze skutecznych i coraz popularniejszych metod to instalacja drzwi i okien w warstwie ocieplenia.

Montaż w ociepleniu czy grubości muru?

Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, okna należy zamontować w miejscu o odpowiedniej grubości ściany. W dwuwarstwowej ścianie ościeżnice mocuje się zazwyczaj przy zewnętrznym licu muru. Metoda montażu polegająca na wysunięciu okna poza mur w warstwę ocieplenia nie jest jeszcze popularną metodą. Spotkać się z nią możemy w domach doskonale ocieplonych, gdzie grubość styropianu bądź wełny jest większa niż 20 cm.

Stosując montaż w ociepleniu, zmniejszamy głębokość wnęki okiennej i zapewniamy oknom estetyczny wygląd, ale też minimalizujemy ryzyko pojawienia się mostków cieplnych na styku okna i ściany.

Przy tej technice, ze względu
na montaż okna w warstwie styropianu bądź wełny, musimy zastosować specjalną
metodę mocowania stolarki do muru. Dzięki wysunięciu poza lico ściany stolarki
otworowej i umieszczeniu jej w warstwie ocieplenia poprawiamy parametry ciepła
konstrukcji. Najważniejsze jest wytrzymałe i stabilne podtrzymanie okna.
Wykorzystujemy do tego specjalne konsole lub profile, oferowane przez wielu
producentów. Zastosowanie tak szybkiego i łatwego w instalacji profilu zapewnia
naszym oknom wysoką termoizolacyjność i właściwą wytrzymałość mechaniczną.

Wybierz montaż ciepły

Zgodnie z treścią dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie energetycznej charakterystyki budynków, budynki „pochłaniają” zbyt wiele energii, dlatego priorytetem budownictwa w nowym standardzie jest zmniejszenie „zużywanej” przez nie energii. By go zrealizować, wyznaczono maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U, ustalonego dla przegród zewnętrznych budynku oraz określono wartość zapotrzebowania obiektu na pierwotną energię nieodnawialną. Od 2014 roku parametry te są stopniowo obniżane. Wraz z początkiem 2021 roku zaczną obowiązywać ostatnie przepisy, zgodnie z którymi nowe budownictwo ma być niemal zeroenergetyczne. Dla domowników to oznacza większy komfort mieszkania i niższe opłaty za ogrzewania.

Wraz z zaostrzeniem wymogów rośnie także znaczenie technik montażu okien i drzwi. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie uszczelnienie przestrzeni między murem a stolarką otworową oraz eliminacja mostków termicznych. Nawet zakup najlepszych, energooszczędnych okien czy drzwi na nic się zda, jeśli zapomnimy, że to właśnie prawidłowo dobrany i wykonany montaż jest gwarancja mniejszych strat energii cieplnej. Montowanie okien w warstwie ocieplenia to w Polsce jeszcze nowy sposób montażu. Z tego powodu niewielu jest jeszcze wyspecjalizowanych wykonawców. Posłuchajmy dlatego rad producenta wybranych okien i zdecydujmy się na wskazaną ekipę profesjonalistów.