Bloczki silikatowe

Co łączy stare budownictwo z nowymi budynkami i blokami? Wilgoć i grzyb. Jednym z potencjalnych powodów tych przykrych zjawisk mogą być mostki termiczne. To przestrzeń w przegrodach budowlanych, przez którą ucieka na zewnątrz ciepło.

Skąd się biorą i jak powstają mostki cieplne? Tak samo, jak wilgoć i grzyb, są skutkami nieprawidłowego ocieplenia dachów i ścian.

Problematyczne mostki termiczne

Mostek cieplny jest jednym ze słabszych punktów termicznych całego budynku. Charakteryzuje się większym przewodnictwem ciepła niż cała powierzchnia przegrody. Pojawia się w miejscu połączenia dwóch materiałów o innej przewodności cieplnej oraz w wadliwych miejscach izolacji bądź konstrukcji.

Przy mostkach cieplnych stosuje się podział na mostki punktowe i liniowe. Mostek punktowy występuje w miejscowym przebiciu izolacji termicznej, natomiast mostki liniowe powstają głównie na krzywiznach geometrii budynku bądź w przegrodzie zbudowanej z materiałów różnorodnych cieplnie. Pojawiają się w nadprożach okiennych, narożach ścian i miejscach połączenia zewnętrznej ściany i konstrukcji dachu. Wraz z ich powstaniem, dochodzi do natężonej ucieczki ciepła na zewnątrz budynku. Większe straty ciepła powodują wyższe koszty ogrzewania, co nie jest jedyną negatywną konsekwencją. Kolejne to spadek temperatury powierzchni wewnątrz przegrody w okolicach mostków cieplnych, a to prowadzi do wykraplenia wilgoci.

Pleśń i grzyby, najmniej chciani goście w domu

Przez zbyt długie zawilgocenie dochodzi do zagrzybienia murów oraz powstawania pleśni. To nie jest tylko problem estetyczny – stanowi też zagrożenie dla mieszkańców, ponieważ zarówno pleść, jak i grzyby są przyczyną wielu problemów zdrowotnych, m.in. infekcji układu pokarmowego i alergii.

Prawidłowy montaż, najlepsze materiały

By prawidłowo przeprowadzić montaż izolacji termicznej, potrzebny jest dobry projekt, wyselekcjonowane materiały i ekipa fachowców, którzy montaż przeprowadzą bez najmniejszego błędu. Już na pierwszym etapie należy uwzględnić wszystkie detale rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych w projekcie. Chcąc uniknąć powstanie mostków termicznych lub zminimalizować ich wpływ, należy zachować ciągłość warstwy izolacji w zewnętrznych przegrodach oraz na ich połączeniach.

Przeprowadzając izolację dachu skośnego, należy wybrać materiał izolacyjny o wysokiej sprężystości. Dzięki temu materiał łatwiej się dopasuje i wypełni izolowaną przestrzeń. Odpowiedni materiał montuje się pod krokwiami i między nimi. Ważne jest także zachowanie drożnej szczeliny wentylacyjnej. W przypadku pominięcia tego kroku może dojść do wykraplania pary wodnej w przegrodzie, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiednich fachowców.