Dobudówka mieszkalna

Wybudowanie domu to nie lada wyzwanie. Każdy krok musi być dokładnie przemyślany, ponieważ najmniejszy błąd może w przyszłości okazać się trudny do naprawienia. Dlatego tak ważne jest planowanie długoterminowe – pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów oraz dyskomfortu mieszkańców. Jednym ze zjawisk, na które należy uważać, są mostki cieplne.

Mostek cieplny, zwany też termicznym, to przestrzeń w przegrodzie budowlanej, przez którą ucieka ciepło. Współczynnik przewodzenia ciepła w tym elemencie jest znacznie wyższy. Różnica ta wynika z zastosowania nieodpowiedniego materiału, błędnego przeprowadzenia montażu lub całkowitego braku izolacji. W konsekwencji dochodzi do ucieczki ciepła oraz wzrostu kosztów ogrzewania pomieszczeń.

O mostkach w szczegółach

Mostki termiczne występują w dwóch rodzajach – punktowym oraz liniowym. Przez mostek punktowy ucieka niewiele ciepła i jest stosunkowo łatwy do usunięcia. Pojawia się w niewielkich otworach w ścianie bądź suficie, np. dziurze po kablu lub otworze na wyprowadzenie rury. Mostka liniowego nie dostrzega się często od razu i ucieka przez niego bardzo dużo ciepła. Pojawia się przy oknach, dachu i drzwiach balkonowych oraz w miejscach ich złączeń z murem. By potwierdzić jego obecność, należy przeprowadzić test przy zastosowaniu kamery termowizyjnej lub dymu.

W parze z mostkami

Wystarczy nie zauważyć kilkumilimetrowej dziury lub wybrać tańsze uszczelki, by mostki obniżyły temperaturę pomieszczeń nawet o kilka stopni. W parze z tym idą wyższe koszty ogrzewania domu – w kilkuletnim rozliczeniu sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych. To także niższy komfort mieszkania w domu z wyczuwalnymi przeciągami, a w wyjątkowym przypadkach drastyczna różnica temperatur w poszczególnych częściach jednego pomieszczenia.

Innym zjawiskiem idącym w parze z mostkami termicznymi jest wilgoć. Powstaje w momencie skraplania się pary wodnej poprzez wychłodzenie ścian bądź dachu. To o wiele poważniejszy problem niż się wydaje, ponieważ nie dotyczy wyłącznie kwestii estetycznych. Wilgoć to także niebezpieczne dla zdrowia pleśni i grzyby, prowadzące do chorób reumatycznych, nasilenia alergii, infekcji dróg oddechowych i grzybicy, a w skrajnych przypadkach nawet nowotworów.

Jak zwalczyć mostki termiczne?

Znana wszystkim zasada „zapobiegać, zamiast leczyć” w przypadku mostków cieplnych zmienia się w „zabezpieczać, zamiast naprawiać”. Przede wszystkim warto się nią kierować przy skomplikowanych konstrukcjach, narażonych na powstawanie mostków, takich jak dach. Dach zbudowany jest z kilku warstw: paraizolacji, termoizolacji, izolacji wilgociowej i pokrycia dachowego. Tak duża liczba elementów konstrukcyjnych tworzy wiele miejsc narażonych na powstawanie mostków.

Wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. VELUX BDX to jeden z najbardziej technicznie zaawansowanych zestawów do montażu ciepłego, dostępnych na rynku. W jego składzie znajdują się: rama uszczelniająca BDX (zwiększa komfort cieplny i zapobiega ucieczce ciepła), wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX (chroni przed przedostaniem się wilgoci do elewacji lub dachu i chroni ściany przed powstawaniem grzybów), teleskopowa rynna odprowadzająca wilgoć (zamontowana u góry okna chroni je przed wilgocią i wodą).