Stare okno piwniczne w przedwojennym domu

Ściany dwuwarstwowe to rodzaj zewnętrznych ścian, przed wykończeniem ocieplonych wełną mineralną lub styropianem. Do ich wykonania stosuje się pustaki o zmniejszonej grubości. Charakteryzują się specyficznym podziałem funkcji pomiędzy poszczególnymi warstwami.

  • Konstrukcyjna warstwa wewnętrzna wykonana jest z wytrzymałych materiałów charakteryzujących się dużą masą. Grubość jej izolacji zależy od oczekiwanej termoizolacyjności i zakładanego rozkładu temperatur w przekroju ściany.
  • Elewacyjna warstwa zewnętrzna to okładzina lub tynk. Pełni funkcję zabezpieczenia gotowego muru i ocieplenia przed działaniem bezpośrednim warunków atmosferycznych.

Dzięki zastosowaniu kleju, płyty termoizolacyjne powiązane są ze sobą we właściwy sposób. Przed zamontowaniem izolacji należy oczyścić powierzchnię ceramiczną. Dzięki temu zwiąże się trwale ze ścianą. Nie należy zapominać o dodatkowym ociepleniu węgarków – w ich rejonie izolacja powinna mieć min. 2 cm, ale nie może przekroczyć szerokości ościeżnicy. Staranność prac zabezpiecza ten fragment przed przemarzaniem stolarki oraz rozwojem grzybów i pleśni na wewnętrznej stronie okien.

Trwałość ścian dwuwarstwowych zależy od zastosowanego systemu elewacyjnego, podobnie jak wrażliwe ocieplenie. Termoizolacyjność dwuwarstwowej ściany zależy od tego, jak gruba jest warstwa ocieplenia. Dla przykładu – stosując pustaki Porotherm 25 P+W, uzyska się współczynnik U na poziomie ok. 0,29 W/m2K przy użyciu 10-centymetrowego ocieplenia.

Ściany dwuwarstwowe i ich budowa

W asortymencie Porotherm znajdują się materiały do budowy dwuwarstwowych ścian.

  1. Porotherm 25 P+W

– współczynnik przenikania ciepła U przy zwykłej zaprawie wynosi 1,03 W/m2K,

– wymiary: 250 x 373 x 238,

– masa ok. 18 kg,

– do budowy 1m2 ścian zużywa się 10,7 sztuk pustaków.

`           Niepodważalną zaletą tej techniki jest niewielka liczba potrzebnych materiałów do budowy 1m2 muru oraz system łączenia cegieł metodą pióro+wpust – eliminuje to konieczność użycia zaprawy w pionowych spoinach, czyniąc budowę korzystniejszą ekonomicznie i szybszą. Ściany zbudowane z pustaków Porotherm 25 P+W tworzą spójną całość pod względem konstrukcyjnym i wykonawczym z innymi ścianami, stropami i nadprożami Porotherm.

  1. Porotherm 25 Profi

– współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,95 W/m2K,

– wymiary w systemie modułowym: 250 x  372 x 249,

– masa ok. 18,5 kg,

– do budowy 1m2 ścian zużywa się 10,7 sztuk pustaków.

Przy tworzeniu pustaków Porotherm Profi wykorzystano wszelkie walory pustaków Porotherm P+W (duże wymiary, ciepłe połączenie pióro+wpust) z dostosowaniem ich do możliwości nowoczesnych metod i rozwiązań. To szlifowane pustaki łączone jedynie ok. 1 milimetrową spoiną.

Do najważniejszych cech systemu Porotherm Profi są:

  • szybkość i łatwość przeprowadzanych prac budowlanych (oszczędność czasu pracy 25%),
  • mniej zaprawy koniecznej do murowania nawet do 80%,
  • mniej sprzętu potrzebnego na budowie.

Efekty murowania w tym systemie to:

  • krótszy czas murowania ścian,
  • mniejszy koszt transportu materiałów,
  • poprawa termoizolacyjności przy zachowaniu identycznej grubości muru.