Szkielet domu drewnianego

Decydując się na gotowy projekt domu, uwagę należy zwrócić na pokrycie, typ i kształt dachu zaplanowane przez architekta. Nie wystarczy kierować się estetyką, ale przede wszystkim wymaganiami samego miejsca planowanej budowy.

Projekty domów posiadają mnóstwo rozwiązań estetycznych oraz technologicznych, dopracowanym tak, by odpowiadały różnym rozmiarom działki, budżetom i gustom nabywców. Wybór projektu powinien być poprzedzony wieloma czynnikami, m.in. ilość pokoi i wielkość garażu, ale także typ i kształt dachu. Dach jest najbardziej widoczną częścią domu i chociaż względy estetyczne są ważne, powinno się go wybierać z myślą o warunkach atmosferycznych i specyfice lokalizacji, w której dom powstanie.

Pierwszy krok – pokrycie

Rzadko kiedy zwraca się uwagę na rodzaj pokrycia dachu, zaplanowanego przez architekta. Od wybranego materiału zależy wiele rzeczy, m.in. trwałość i wygląd dachu, temperatura poddasza oraz poziom hałasu. Stąd wniosek, by wybierać materiały odporne na działania warunków atmosferycznych, wytrzymałe i długowieczne. Dachówka ceramiczna spełnia wszystkie te kryteria. Dodatkowo ceramika połączona z wełną mineralną w roli materiału pokryciowego zabezpiecza jeszcze poddasze przed niekontrolowaną ucieczką ciepła oraz przegrzewaniem pomieszczeń w okresie letnim. Inną kwestią jest izolacja akustyczna – odpowiednio przemyślany dach uchroni mieszkańców przed uciążliwymi dźwiękami, takimi jak krople deszczu uderzające w dach.

Samowolne zmiany implikują błędy

Po podjęciu decyzji, które pokrycie dachowe spełnia oczekiwania inwestorów, należy przeanalizować gotowy projekt pod kątem wybranych materiałów. Po pierwsze, większość projektów z góry zakłada, czym będzie pokryty dach – to duży wpływ na dalsze prace i rozwiązania technologiczne. Po drugie, w projekcie zawarte są wytyczne, obowiązujące dekarzy i inwestora w kolejnych etapach prac. Bez konsultacji z konstruktorem czy architektem nie powinno się nic zmieniać w projekcie. Każda samowolna modyfikacja bez wcześniejszego skonsultowania z konstruktorem prowadzi do błędów, wobec których inwestorzy nie mają praw dochodzenia swoich racji u ubezpieczyciela czy w sądzie.

Kwestie finansowe

Jak w każdej inwestycji, również przy wyborze pokrycia dachowego ważny jest budżet. Realizacja dachu o mniejszej liczbie płaszczyzn, rzadszym występowaniu załamań połaci i ograniczonych elementach ozdobnych będzie cenowo korzystniejsza niż wykonanie dachu o skomplikowanej formie czy dachu wielopłaszczyznowego.

Istotnym punktem w planowanym budżecie są także różnego rodzaju elementy konstrukcyjne – lukarna czy wole oko, ponieważ wymagają zastosowania dodatkowych materiałów zwiększających szczelność oraz więcej pracy przy ich obróbce. Poziom skomplikowania połaci dachowej jest także związany z koniecznością zakupu właściwego typu i ilości akcesoriów wykończeniowych. Im projekt jest prostszy, tym mniejsza liczba środków do jego realizacji jest potrzebna.

Lokalizacja budynku jest też ważna

Inną ważną kwestią jest sama lokalizacja planowanej budowy, a dokładniej panujące w danym miejscu warunki klimatyczne. Budynek położony na otwarte przestrzeni będzie narażony na bardzo silne podmuchy wiatru oraz duże opady deszczu i śniegu.

– W takich okolicznościach zaleca się wybranie projektu ze stosunkowo stromym dachem, a także wykonanie szczelnego podkładu, np. pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalną folią – podpowiada Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. – Ponadto, jeśli dom położony jest blisko lasu, dach jest szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, a jeszcze lepiej – pokrytych glazurą, ponieważ są najbardziej odporne na to zjawisko dzięki swej gładkiej powierzchni, która pozwala na samooczyszczanie się dachówek przy każdych opadach deszczu. Jeśli na etapie wybierania projektu weźmiemy pod uwagę tych kilka podstawowych kwestii, przez długie lata będziemy cieszyć się dachem spełniającym wymagania nasze oraz miejsca, gdzie położony jest dom.