okleina drewnopodobna

Stolarka okienna wykonana z PVC charakteryzuje się wysoką szczelnością, dobrą termoizolacją i łatwością pielęgnacji. Mają jeden minus – tworzywo sztuczne nie pasuje do estetyki każdego domu. Na szczęście, na rynku okien plastikowych jest wiele modeli stylizowanych na drewno. Dzięki okleinie łączą w sobie uniwersalność tworzywa sztucznego z pięknym wyglądem drewna.

Wachlarz wzorów i odcieni jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego oczekiwaniom. Producenci dzielą zazwyczaj typy oklein na dwa rodzaje:

  • standardowe – mahoń, złoty dąb i orzech, a u części producentów także dąb ciemny, rustykalny i bagienny oraz palisander;
  • niestandardowe – oregon, daglezja, sosna, buk oraz drewno z wszystkich mało znanych drzew.

Decydując się na okleinę niestandardową trzeba liczyć się z wyższą ceną oraz dłuższym czasem oczekiwania. Wzorniki dostępne są zazwyczaj w punktach sprzedaży.

Okna drewnopodobne mogą mieć dowolne rozmiary i kształty, także w trójkąt i trapez. Jedyne komplikacje pojawiają się przy profilach giętych, ponieważ na profile okrągłe i łukowe mogą być zbyt małe i okleina ulegnie na nich zniekształceniu.

Profile w stolarce drewnopodobnej

Produkcja okien z PVC przebiega w kilku etapach. Profile produkuje się najczęściej z trzema lub pięcioma komorami. Występują w kolorze białym, mogą być barwione w masie lub dwukolorowe z koekstrudowaną ścianką zewnętrzną. Profile kolorowe wymagają dodatkowego wzmocnienia przez mocniejsze nagrzewanie promieniami słońca. W kolejnym kroku profile pokrywane są okleiną, która jest wtopiona w ściankę lub zgrzewana wysoką temperaturą do nierozerwalnej całości. Na tym etapie profile są gotowe i w formie listew trafiają do producentów stolarki okiennej.
W następnym kroku listwami zajmują się maszyny, które tną je na odpowiednie odcinki. Elementy są zgrzewane, w trakcie czego plastik ulega stopieniu i lekko się wybrzusza. Tworzywo należy wygładzić w obróbce szlifierskiej. Białe profile pokryte okleiną należy pomalować po zeszlifowaniu, ponieważ pozostają widoczne białe spawy. Wykorzystuje się do tego farbę, mazak lub korektor w zbliżonym do okleiny kolorze. W przypadku profili kolorowych wystarczy je polakierować dla ujednolicenia koloru.

Pielęgnacja

Dzięki wtopieniu okleiny w profil nie ulega ona uszkodzeniu. Ewentualne zarysowania to skutki nieostrożnego montażu przy użyciu ostrych narzędzi. W celu zabezpieczenia ramy najlepiej osłonić ją folią. Innym powodem uszkodzeń może być niewłaściwy transport.

Na szczęście zarysowania i otarcia na okleinie nie oznaczają konieczności wymiany całej stolarki okiennej. Wystarczy uzupełnić braki okleiną czy twardym woskiem, co ekipa producenta stolarki wykonuje na miejscu bez demontażu okien. Mniejsze ubytki można zamaskować samodzielnie korektorem akrylowym lub flamastrem. Na rynku dostępne są nawet preparaty, które pozwalają uzyskać rekonstrukcję struktury słoi. Wszystkie potrzebne produkty można kupić w tym samym miejscu co okna.

Największym błędem, jaki można popełnić, jest zabrudzenie okna okleinowanego gładzią, tynkiem, pianką poliuretanową czy klejem. Każda z metod usunięcia zabrudzeń (zeskrobanie lub zastosowanie środków chemicznych) jest jednoznaczne ze zniszczeniem okleiny. Chcąc tego uniknąć, warto dokładnie zasłonić okna w trakcie prac wykończeniowych.

Dobrze zamontowane i zabezpieczone, a potem pielęgnowane okna będą służyć przez ok. 30-40 lat. Gwarancja producenta obejmuje trwałość koloru okleiny przez pięć lat. Stolarka okleinowa nie wymaga okresowej konserwacji poza corocznym zabezpieczeniem uszczelek i zawiasów. Pielęgnacja jest bardzo prosta, wystarczą delikatne środki pozbawione acetonu dostępne w ofercie producentów okien, ale może to też być zwykły płyn do mycia naczyń.

Czas oczekiwania

Realizacja zamówienia stolarki w okleinie jest dłuższa niż w przypadku okien białych, dlatego należy zamówić je odpowiednio wcześnie. Czas oczekiwania na okna białe to tydzień-dwa od dnia złożenia zamówienia, choć zdarza się, że są do odbioru już nawet po kilku dniach. Decydując się na okna w okleinie standardowej, czas ten wydłuża się do trzech tygodni, a wybierając okna w okleinie niestandardowej trzeba czekać od pięciu do dziesięciu tygodni. Wiele zależy też od kształtu stolarki czy rodzaju okleiny. Najdłuższy czas oczekiwania dotyczy okien łukowych w okleinie niestandardowej. Przy zamówieniu warto wziąć także pod uwagę okres składania zamówienia, ponieważ w czasie wzmożonego popytu na okna typowe, realizacja niestandardowego profilu może wydłużyć się nawet do trzech miesięcy!

Dodatki

Dzięki bogatej ofercie producentów można zrealizować każdy projekt, np. kontrastową kolorystykę skrzydła i ościeżnicy. Profil można wzbogacić o stylizujące nakładki, a odcień okleiny dopasować do konkretnego elementu, np. podbitki dachowej. Dobranie rolet zewnętrznych także nie powinny stanowić problemu, ponieważ prowadnice oferowane są w różnych drewnopodobnych okleinach. Podobnie jest ze szprosami, zarówno konstrukcyjnymi, jak i naklejanymi. Jedynie dobranie szprosów wewnątrzszybowych może stanowić problem, ponieważ nie wszyscy producenci oferują je w okleinie – najwęższe z nich rzadko są okleinowane. Szprosy szersze niż 18 mm można zamówić z okleiną.