Studia zaraz się kończą, a studenckie życie w akademiku czy w gronie kolegów z ławki przestaje cieszyć. W takim momencie wiele młodych osób myśli nad „pójściem na swoje”. Zakup nieruchomości to duża inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić, jednak coraz więcej młodych osób decyduje się na ten krok. Co będzie lepsze, kupno mieszkania, budowa domu czy zakup mieszkania w szeregowcu?

Różnice w cenach nieruchomości

Koszt inwestycji to główne kryterium wyboru nieruchomości. Dom w podobnej lokalizacji co mieszkanie będzie prawdopodobnie dwukrotnie droższy. Inaczej ceny wyglądają przy zestawieniu mieszkań w centrum miasta oraz cen domów na jego obrzeżach – różnica nie będzie aż tak duża. Nieruchomość pod miastem mimo wielu atutów, takich jak cicha okolica i bliskość natury, mają podstawową wadę – wysokie koszty dojazdów.

Kupując mieszkanie należy przewidzieć koszty jego wyposażenia. Budowa domu zakłada jeszcze inne koszty, takie jak koszt działki, materiałów budowlanych, robocizny i prac wykończeniowych. Często okazuje się, że drobne prace tylko z pozoru były drobne, a ostatecznie generują o wiele wyższe koszty niż pierwotnie założono.

Różnice w kosztach utrzymania mieszkania i domu

Największa część budżetu w przypadku mieszkań to czynsz przekazywany spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Jego wysokość określana jest m.in. wielkością mieszkania i wiekiem budynku. W kwocie opłaty zawarto:

  • podatek od nieruchomości,
  • wpłatę na tzw. fundusz remontowy,
  • koszt wywozu śmieci,
  • centralne ogrzewanie,
  • opłaty zaliczkowe za odprowadzenie ścieków i zimną wodę.

Wybierając mieszkanie warto zwrócić uwagę na stan budynku, ponieważ od tego zależeć będzie wysokość wspomnianej wpłaty na fundusz remontowy. Im budynek jest starszy (np. bloki z wielkiej płyty), tym kwota ta będzie wyższa.

Właściciele domów wolno stojących dbają o nieruchomość sami, a koszty związane z ewentualnym remontem czy ewentualnymi usterkami obciążają ich budżet.

W sprawie kosztów generowanych przez nieruchomości nie sposób zapomnieć o wydatkach na dojazdy. Budownictwo wolnostojące zazwyczaj położone jest na obrzeżach miast, gdzie brakuje dobrych połączeń komunikacji miejskiej. Szacując koszty należy uwzględnić wszelkie dojazdy, np. do centrum miasta czy do pracy, a to wiąże się z kupnem samochodu i częstszym tankowaniem.

Zobowiązania, które towarzyszą budowie domu

Budowa domu to inwestycja zależna od indywidualnych preferencji i oczekiwań przyszłych właścicieli. W końcu nie każdy marzy o domku z ogródkiem. Mieszkanie w domu ma swoje zalety:

  • niezależność od sąsiadów,
  • odpoczynek na świeżym powietrzu,
  • własny kawałek ziemi do zagospodarowania według własnych upodobań,
  • niezależność od sąsiadów.

Budowa domu zobowiązuje bardziej niż kupno nieruchomości w bloku. W przypadku wyprowadzki trudniej go sprzedać czy nawet wynająć. Dom wciąż wymaga inwestycji kolejnych pieniędzy, a wszelkie prace dodatkowe wymagają wiele czasu domowników. Dlatego przed podjęciem decyzji należy pomyśleć przyszłościowo. Jeśli w dalszych planach pojawia się przeprowadzka, o wiele korzystniejszą decyzją będzie kupno mieszkania, ponieważ o wiele łatwiej będzie je wynająć, szczególnie w miastach wybieranych przez studentów.

Rozwiązanie pośrednie między domem a mieszkaniem

Na decyzję zakupu nieruchomości duży wpływ mają indywidualne upodobania. Zakup mieszkania to rozwiązanie bezpieczniejsze, szczególnie dla osób młodych będących dopiero na początku kariery zawodowej. Jeśli marzenie o domku z ogródkiem nadal wygrywa, istnieje rozwiązanie-kompromis, czyli dom szeregowy.

Domy szeregowe łączą zalety mieszkań i domów wolnostojących, kuszą także niższą ceną niż koszt domu jednorodzinnego. Wydatki postawienia wspólnych ścian czy doprowadzenia mediów rozkładają się na większą liczbę inwestorów. Koszty ogrzewania także są mniejsze ze względu na mniejszą powierzchnię ścian, co ogranicza ucieczkę ciepła. Osiedla domów szeregowych zazwyczaj połączone są z centrum dobrze zaplanowaną komunikacją podmiejską, a mieszkańcy mogą cieszyć się ciszą i spokojem. Kolejną zaletą jest prywatny ogród.

Znając zalety i wady każdego rodzaju nieruchomości oraz własne preferencje, łatwiej będzie podjąć decyzję co do zakupu nieruchomości.