Blok z płyty

Ceny na rynku nieruchomości są różne. Warszawski rynek pierwotny to kwoty od ponad 6 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych za m2. Różnice te wynikają z lokalizacji – im bliżej centrum, tym drożej. Rynek pierwotny jest o wiele droższy z wielu powodów, ale czy jest lepszy?

Zalety rynku pierwotnego

Mimo podzielonych zdań na ten temat, przewaga mieszkania kupionego na rynku pierwotnym jest zauważalna. Po pierwsze – pierwszeństwo posiadania. Kupujący jest pierwszym właścicielem nieruchomości, a co za tym idzie – ma gwarancję uregulowanej sytuacji formalno-prawnej dzięki Ustawie Deweloperskiej z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Za jej sprawą prawa nabywców mieszkań z rynku pierwotnego są chronione. Przejawem tego jest wprowadzenie obowiązku spisywania umowy deweloperskiej w postaci aktu notarialnego.

Inny plus, tylko pozornie błahy, to możliwość urządzenia wymarzonego mieszkania według własnego gustu i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb mieszkańców. To także gwarancja, że w budynku przez wiele lat nie będzie potrzeby przeprowadzenia gruntownych remontów. Rynek pierwotny oferuje bogatszą ofertę mieszkań, jest więc w czym wybierać. Wysoki standard, większa funkcjonalność, przyjazna dla oka estetyka to coś, czym kuszą nowoczesne inwestycje.

Rynek wtórny tak samo dobry?

Nie można jednak zapominać, że o wyborze mieszkania często decyduje sytuacja życiowa oraz plany na przyszłość, przez co rynek wtórny wypada często lepiej niż pierwotny. Wiele zalet obu rodzajów nieruchomości dostrzega specjalistka OPG Property Professionals.

Pamiętajmy, że zakup mieszkania to dopiero początek, pozostaje nam jeszcze jego urządzenie bądź remont. W ofertach deweloperów coraz częściej spotykaną opcją jest tzw. wykończenie pod klucz, które umożliwia nam natychmiastowe wprowadzenie się. Jeszcze do niedawna taka oszczędność czasu i nerwów kosztowała średnio kilkaset złotych za metr kwadratowy – opowiada w naTemat. – W obliczu coraz bardziej utrudnionego dostępu do wykonawców, różnice w kosztach pomiędzy gotowym lokalem od dewelopera, a wykończeniem go na własną rękę, powoli się jednak zacierają. Co więcej, dokonując zakupu na etapie tzw. ‘dziury w ziemi’, można liczyć na najlepsze warunki finansowe. Warto wówczas postawić na inwestycje etapowane, posiadające gotowe realizacje mówiące wiele o przyjętym standardzie.

W obliczu finansów i sytuacji życiowych nie ma podziału na rynek lepszy czy gorszy. Decyzję o kupnie nieruchomości należy podjąć z pełną świadomością zalet i wad oraz mieć pewność, że dokonuje się odpowiedniej decyzji. Wtedy nabyta nieruchomość zamieni się w mieszkanie idealne, bez względu na to, czy kupiono ją na rynku pierwotnym, czy wtórnym.