Tafle szkła akrylowego

Kolorowe okna cieszą się od lat dużą popularnością, a zainteresowanie nimi nie maleje. Klienci przyzwyczajeni są do stolarki z PVC pokrytej specjalną okleiną imitującą strukturę naturalnego, lakierowanego drewna. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na wykonanie okien imitujących każdy rodzaj drewna. Coraz częściej pojawiają się pytania o modele w kolorystyce innej niż „drewnopodobne”, na które odpowiedzią są nadal okna pokryte folią z charakterystyczną fakturą malowanego drewna.

Od kilku lat niektóre firmy oferują możliwość pomalowania profili specjalnymi farbami przeznaczonymi do tworzyw sztucznych. Stwarza to możliwość realizacji projektów w każdym możliwym kolorze. To ciekawa alternatywa dla wszechobecnej folii, ale nie jedyna – istnieje jeszcze PMMA.

Plexiglas

Polimetakrylan metyli, czyli w skrócie PMMA. Prościej ujmując – plexiglas, pleksa, plexi. To tworzywo przezroczyste, które można polerować i mechanicznie obrabiać. Jest odporne na starzenie. Charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, oleje mineralne, rozcieńczone kwasy i zasady.

W stolarce otworowej wykorzystuje się je od wielu lat – powłoka szkła akrylowego PMMA pokrywa profile okienne.

Produkcja polega na nierozerwalnym połączeniu białego, płynnego topliwa PVC (podkład w stanie obróbki) z płynnym topliwem z plexiglasu. W ten sposób dyszę ekstrudera opuszcza dwukolorowy profil – jego wewnętrzna strona to białe PVC, zewnętrzna to kolorowa warstwa plexiglasu grubości 0,5 mm. Co ciekawe, warstwa plexiglasu charakteryzuje się dwukrotnie większą wytrzymałością niż białe PVC.

Kolorowy produkt wykonany w tej technologii jest wyjątkowo elegancki. Trudno go odróżnić od malowanego proszkowo profilu z aluminium, a to już jest kusząca alternatywa dla architektów, projektantów i oszczędnych inwestorów.

Morze możliwości

Mimo morza możliwości, jakie PMMA otwiera przed nabywcami, technologia ta nie cieszy się dużą popularnością. Na polskim rynku okiennym nieliczne fir.my wykonują okna i profile w tej technologii, m.in. powszechnie znany wśród klientów GEALAN POLSKA Sp. z o.o.

Profile okienne niemieckiej marki GEALAN dostępne są na rynku polskim już ponad 15 lat. Wyprodukowane w technologii PMMA profile ACRYCOLOR cechuje wiele unikalnych walorów, nieosiągalnych przy profilowaniu czy malowaniu.

Wysoka trwałość tworzywa PMMA gwarantuje wręcz niezauważalne różnice kolorystyczne profili nawet po wielu latach oddziaływania warunków atmosferycznych. Prościej ujmując – produkty te charakteryzuje wysoka trwałość koloru. Właściwości optyczne PMMA powodują, że promienie słońca odbijają się od białej powierzchni podkładu znajdującej się pod warstwą plexiglasu, która przepuszcza promieniowanie podczerwone. Dzięki temu nagrzewanie profilu jest minimalne. Dodatkowo profil chroniony jest przed skurczami termicznymi materiału odkształceniami kształtowników okiennych. Atutem jest także gładka powierzchnia profilu, niezwykle łatwa i przyjemna w pielęgnacji.

Niestandardowe wyroby zawsze idą w parze z wyższą cenę i tak też jest w tym przypadku. Okna i profile wykonane w technologii PMMA będą droższe od wszechobecnych okien oklejanych. Warto zainwestować w taki produkt, chociażby ze względu na jego wieloletnią trwałość i wyjątkową estetykę. Bardziej wymagający klienci, oczekujący potwierdzenia certyfikatem jakości, mogą ze spokojem zdecydować się na ACRYLCOLOR, ponieważ profile okienne firmy GEALAN wykonane w technologii PMMA posiadają klasę „A” wg. PN-EN 12 608:2004.