Roleta nadstawna skręcona z oknem

Przed wyborem i zakupem rolet warto zapoznać się z ich specyfikacją, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli. Kiedy już uda się wybrać te najlepsze, należy zapoznać się z trzema krokami poprzedzającymi wieloletnią radość użytkowania. Te trzy kroki to montaż, sterowalność i funkcjonalność rolet zewnętrznych.

Na początku był montaż…

Ze względu na sposób montażu rolety montowane na zewnątrz budynku można podzielić na trzy rodzaje, zależne od etapu budowy budynku. Mowa tu o roletach

  • podtynkowych,
  • natynkowych,

Na rolety montowane pod tynkiem lub klinkierem można zdecydować się w trakcie ocieplania budynku, co gwarantuje ukrycie ich skrzynek. Decyzję o tym konkretnym rodzaju rolet należy podjąć już na etapie projektu. Dzięki temu architekt uwzględnia specjalny kształt nadproża, umożliwiający odpowiedni montaż skrzynki, a jej dodatkowe ocieplenie wyeliminuje powstawanie mostków termicznych. To idealne rozwiązanie dla domów energooszczędnych i pasywnych.

Rolety natynkowe montowane są zarówno w budownictwie już istniejącym, jak i dopiero powstającym. Wyróżniają się klapą rewizyjną montowaną po zewnętrznej stronie budynku. Ten rodzaj rolet to także dobry wybór dla osób, które chcą kupić rolety zewnętrzne bez wymiany okien, ponieważ można zamontować je w każdym oknie.

Rolety nadstawne przykręcane są najpierw do okna, a w następnym kroku umieszczane we wnęce okiennej, co jest jednoznaczne z wcześniejszym uwzględnieniem ich obecności w projekcie architektonicznym nowopowstającego budownictwa.

Kwestia sterowalności

Bogata oferta rolet zewnętrznych zawiera rolety sterowane manualnie oraz elektrycznie. Te pierwsze charakteryzują się niższą ceną. Doskonale sprawdzą się przy pojedynczym oknie, ponieważ ręczna obsługa jednej rolety nie powinna stanowić większego problemu. W mechanizmie wykorzystuje się m.in. zwijacz korbowy lub mechanizm sprężynowy.

Rolety sterowane elektrycznie charakteryzują się wyższym komfortem użytkowania. Ich obsługa ogranicza się do klawisza natynkowego lub pilota. Za pomocą jednego przekaźnika można sterować wszystkimi roletami lub każdą z osobna, a nawet określić godziny samoczynnego podnoszenia się lub opadania. Najnowsze modele rolet elektrycznych potrafią mierzyć temperaturę otoczenia, ilość opadów i nasłonecznienie, a swoją pracę dostosować do warunków atmosferycznych.

Na rynku dostępne są rolety z dwoma rodzajami silników: przewodowymi oraz radiowymi. Silniki przewodowe z mechaniczną krańcówką są najprostsze i zarazem najtańsze, jednak należy dopasować je do wagi rolety i powierzchni, na której się znajduje. Silniki radiowe są droższym rozwiązaniem, ale razem z ceną w parze idzie większa wygoda użytkowania oraz mniejsza inwazyjność montażu. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalne czujniki, które wykrywają przeszkodę i wstrzymują roletę, chroniąc przed uszkodzeniem zarówno ją, jak i ewentualną przeszkodę.

Funkcjonalność

Za montażem rolet zewnętrznych idzie wiele atutów związanych z ich funkcjonalnością, m.in. bezpieczeństwo, termoizolacja i izolacja akustyczna.

Nie każdy model rolet zewnętrznych uważany jest za antywłamaniowy, ponieważ na każdy posiada wzmocniony pancerz aluminiowy. Rolety antywłamaniowe posiadają wzmacnianą konstrukcję oraz wzmocnione prowadnice, uniemożliwiające wygięcie profilu. Dodatkowe zabezpieczenie w dolnej części nie pozwala na podniesienie ich od zewnątrz.

Bez względu na rodzaj, rolety zewnętrzne poprawiają izolację. Ich poprawny montaż ogranicza koszty grzewcze nawet o 30%. Dodatkowo chronią okna przed przegrzaniem promieniami słonecznymi i regulują temperaturę wnętrz w upalne dni przez poduszkę powietrzną między szybą a opuszczoną roletą. Takie rozwiązanie sprawdza się także zimą, ponieważ poduszka powietrzna zabezpiecza mieszkanie przed wychłodzeniem. Wyższe parametry termoizolacyjne posiadają rolety aluminiowe – wypełnione są pianką poliuretanową, która poprawia właściwości izolacyjne tworzywa. Ta sama pianka wpływa także na izolację akustyczną. Rolety zewnętrzne pozwalają obniżyć poziom hałasu w domu 0 7 do nawet 14 decybeli.