okno dwuskrzydłowe

Kiedy nadchodzi czas wyboru okien, pojawia się długa lista pytań. Należy na nie odpowiedzieć przed zakupem, ponieważ zakup odpowiedniej stolarki okiennej to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. Okna muszą spełniać wymagania dotyczące parametrów cieplnych, być komfortowe w użytkowaniu i wpisywać się w architekturę budynku.

Podział okien ze względu na materiał

Na rynku dostępne są okna drewniane, plastikowe i aluminiowe. Wybór powinien być uwarunkowany czymś o wiele bardziej znaczącym niż estetyka. Te trzy materiały różnią się trwałością, wytrzymałością, termoizolacją, maksymalnymi wymiarami oraz koniecznością konserwacji i czyszczenia.

 

Plastikowa stolarka okienna

Okna wykonane z PVC, czyli plastiku lub tworzywa sztucznego, wytwarzane są z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wnętrze profilu przedzielone jest komorami, czyli cienkimi ściankami. Im jest ich więcej, tym są skuteczniejszym zabezpieczeniem przed ucieczką ciepła. Standardowy model posiada od pięciu do ośmiu komór. Dla zapewnienia stabilności i pewności konstrukcji profile wzmacniane są elementami z włókna szklanego lub stalowymi ocynkowanymi. Symbol A określa najbardziej wytrzymałą klasę profili.

Największą popularnością cieszą się okna plastikowe i to one wygrywają wszystkie rankingi popularności. Dzięki stosunkowo niskiej cenie i dobrej termoizolacyjności to właśnie z PCV wykonuje się okna pasywne i energooszczędne. Są także łatwe w pielęgnacji i nie wymagają konserwacji, jednak posiadają też wady – są wrażliwe na zmiany temperatur, a w przypadku uszkodzeń nie nadają się do renowacji.

Drewniana stolarka okienna

Okna z drewna to połączenie piękna i elegancji. Im są starsze, tym piękniejsze – nabierają szlachetnego wyrazu, którego mimo nowoczesnych technologii nie da się uzyskać w innym materiale. Do produkcji wykorzystuje się drewno klejone warstwowo, przez co rama jest elastyczna i nie ulega odkształceniu pod wpływem wilgotności czy zmian temperatur. Dodatkowe zabezpieczenie lakierobejcami wysokiej jakości lub farbami zwiększa odporność na czynniki zewnętrzne i zapewnia pożądaną głębię koloru naturalnego.

Największym minusem okien drewnianych jest obowiązek regularnej, dokładnej pielęgnacji. Raz do roku należy je wyczyścić i odświeżyć, a co kilka lat poddać zabiegom renowacyjnym – zeszlifować wszelkie ryski i łuszczące się powłoki, a większe ubytki wypełnić i wyszpachlować. Wielokrotnie dłuższa żywotność drewnianej stolarki okiennej idzie w parze z większym zaangażowaniem domowników i wyższymi kosztami utrzymania.

Nowoczesna stolarka aluminiowa

Przy bardziej skomplikowanym projektach i dużych przeszkleniach lepiej wybrać okna aluminiowe. Na rynku można znaleźć anodowane i proszkowo lakierowane na dowolny kolor, o powierzchni w macie, błysku lub imitującej drewno. Aluminium jest sztywne, nie ulega odkształceniu i doskonale sobie radzi czynnikami zewnętrznymi czy korozją.

Okna aluminiowe nie wymagają żadnej konserwacji, ale mają gorsze parametry niż okna drewniane czy plastikowe, dlatego też montowane są głównie w nowoczesnym budownictwie oraz budynkach użyteczności publicznej.