fasada okienna

Poza podziałem ze względu na materiał, z którego okna zostały wykonane, wyróżnia się również podział ze względu na lokalizację montażu. Najczęściej wybieranym modelem są okna elewacyjne, zwane też fasadowymi. To podstawowy rodzaj stolarki otworowej, zapewniający doświetlenie wnętrz i możliwość kontaktu z otoczeniem. Montowane są w ścianach budynku. Inny model to okna tarasowe, częściej kojarzone jako balkonowe. Mowa tu o drzwiach, które umożliwiają wyjście na balkon lub taras, a przy tym zapewniają dostęp światła naturalnego do pomieszczeń. Na strychu oraz poddaszu umieszcza się okna dachowe, czyli połaciowe.

Lokalizacja to nie jedyny sposób rozróżniania okien. Kolejne to podział ze względu na: konstrukcję, liczbę szyb i sposób otwierania.

Konstrukcje okien

Z rodzajów dostępnych na rynku największą popularnością cieszy się prosta stolarka jednoramowa. Wszelkie skomplikowane układy, takie jak okna skrzynkowe, ościeżnicowe czy krosnowe, wybierane są o wiele rzadziej, głównie do starszego i zabytkowego budownictwa bądź stylizowanych projektów.

Charakterystyka poszczególnych okien z wyróżnieniem konstrukcji:

  • okna jednoramowe tworzą pojedyncze ościeżnice i także pojedyncze skrzydła otwierane do wewnątrz pomieszczenia,
  • okna krosnowe to tradycyjna, często nieotwieralna stolarka okienna, zbudowana z ramy okiennej złożonej z jednej części o przekroju prostokątnym,
  • okna ościeżnicowe posiadają podwójne skrzydła do otwierania do wewnątrz oraz na zewnątrz,
  • okna skrzynkowe charakteryzuje wykorzystanie w konstrukcji krosna i ościeżnicy, do których przymocowane są podwójne skrzydła z możliwością otworzenia do środka.

Rodzaje okien a liczba szyb

Kolejna klasyfikacja opiera się o liczbę szyb. Niegdyś stosowano okna wyposażone w pojedynczą szybę, jednak ze względu na niewystarczającą termoizolację przestaje się je montować. Współczesny standard to okna dwuszybowe o dwóch taflach hermetycznie od siebie oddzielonych zamkniętą przestrzenią wypełnioną gazem. Zwiększa to właściwości termiczne całego okna. Im szyb jest więcej, tym bariera dla uciekająca z wewnątrz ciepła jest większa. W budownictwie energooszczędnym i pasywnym stosuje się już okna trzyszybowe, które gwarantują optymalny bilans energetyczny budynku, a jego mieszkańcom pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Sposoby otwierania okien

Przed zakupem stolarki okiennej należy się zastanowić, jakie okna będą najwygodniejsze dla domowników. Mowa tu o sposobie ich otwierania dopasowanym do projektu wnętrza. Na rynku jest wiele możliwości. Okna fasadowe można wybrać w systemie:

  • rozwiernym,
  • uchylnym,
  • uchylno-rozwiernym,
  • odchylnym,

Okna uchylne nie cieszą się dużą popularnością.

Okna uchylne nie cieszą się dużą popularnością. Najpopularniejszym wyborem jest stolarka rozwierana i uchylno-rozwierana, która ma możliwość otwierania skrzydła do pomieszczenia na całej długości bądź od góry na nie więcej niż kilkanaście centymetrów. Dobrą alternatywą stanowią okna odchylne. Otwierane są na od dołu zewnątrz, dzięki czemu można z nich korzystać w czasie deszczu bez obaw o zalanie mieszkania. Mniej standardowym modelem są okna przesuwne. Stosuje się je głównie w obszarze balkonu lub tarasu.

Oferta okien dachowych, idealnych na poddasze czy strych, uwzględnia modele uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe i wyłazowe.