Dom jednorodzinny z pustaka ceramicznego

Prawie każdy inwestor staje przed dylematem – wybudować dom systemem gospodarczym własnymi siłami czy wynająć firmę, by zrealizowała projekt od A do Z? Każdy wybór ma plusy i minusy. Jakie są przy budowie domu systemem gospodarczym?

System gospodarczy przy budowie domu

Budowa domu tak zwanym systemem gospodarczym to cykl inwestycyjny, podczas którego inwestor sam sobie jest przedsiębiorcą budowlanym – organizuje budowę, zatrudnia wykwalifikowaną ekipę fachowców do konkretnych etapów prac. Jeśli chce, sam także może aktywnie współuczestniczyć w budowie, o ile dane prace nie wymagają potrzebnych kwalifikacji. Podobnie jest z członkami rodziny – to minimalizacja kosztów robocizny.

Decydując się na budowę w systemie gospodarczym, inwestor jest odpowiedzialny za zakup wszystkich materiałów budowlanych, co idzie często w parze z dużymi oszczędnościami. Po zapoznaniu się z ofertą poszczególnych sklepów i hurtowni, decyzja o zakupach należy do niego. Nie zawsze zakup wszystkich materiałów w jednym miejscu jest korzystny, ale często przy tak kompleksowych zakupach naliczany jest atrakcyjny rabat. Niestety zdarzają się też sytuacje, kiedy to przedsiębiorcy budowlani dostają najlepsze oferty i inwestor indywidualny nie jest w stanie z nimi konkurować. Mimo to oszczędności przy systemie gospodarczym wynoszą 10-20% kosztów. Najwięcej zaoszczędzić można na robociźnie, ponieważ wbrew pozorom samodzielnie można wykonać na budowie wiele prac.

Do takich samodzielnych czynności należy m.in. murowanie ścian. Przed przystąpieniem do pracy warto poświęcić wcześniej trochę czasu i przestudiować podstawowe zasady murowania oraz instrukcje producentów. Dla ułatwienia sobie pracy można też wybrać łatwiejszy materiał, np. beton komórkowy. Bloczki wykonane z tego materiału są duże i lekkie, dzięki czemu efekty prace będą szybko widoczne. System pióro-wpust nie wymaga spoiny pionowej pomiędzy bloczkami, a mimo to zapewnia trwałość ściany i szczelność.

Elementy wykonane z betonu komórkowe posiadają wysoką dokładność wymiarową i można murować je na cienką spoinę. To technika bardziej ekonomiczna niż murowanie tradycyjne z zaprawą zwykłą, ponieważ wymaga mniej materiału, a dzięki specjalnej kielni do cienkowarstwowej zaprawy jest także szybsza.

Bloczki z betonu komórkowego mogą być dowolnie cięte i kształtowane bez użycia drogich, specjalistycznych narzędzi. Wystarczy piła ręczna. Bloczki można także szlifować i korygować powstające w trakcie murowania drobne błędy.

Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że beton komórkowy polecany jest osobom o niewysokich kwalifikacjach murarskich, a które chcą wybudować samodzielnie swój wymarzony dom.

Samodzielna budowa domu – oszacuj ryzyko

Prawdopodobieństwo, że niedoświadczony człowiek nie da rady samodzielnie wybudować domu od fundamentów po wykończenie, jest bardzo duże. Niektóre prace wymagają dużej wiedzy teoretycznej i także praktycznej. Samodzielne wykonanie innych jest nawet niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Nawet samodzielna budowa wymaga obecności uprawnionego kierownika budowy, do którego zadań należy odbieranie poszczególnych etapów prac.

Przed rozpoczęciem budowy w systemie gospodarczym należy przygotować rzetelną analizę własnych możliwości. Nie ma sensu przeceniać sił jako wykonawców, bo mimo możliwości dostosowania tempa budowy do finansów inwestora, dłuższy czas realizacji to wyższe koszty. Trzeba rzetelnie ocenić, ile czasu w rzeczywistości należy poświęcić na budowę domu i jakie są perspektywy finansowania z uwzględnieniem wykończeń, wyposażenia wnętrz i zagospodarowania działki. Jest to ważne, ponieważ nie tylko budowa pochłania finanse, ale także zajmowane dotychczas lokum.

Przed podjęciem decyzji o samodzielnej pracy powinno się sprawdzić kilka ważnych rzeczy, m.in. koszty materiałów i narzędzi, koszty konkretnych usług oraz liczba firm oferujących je. Istnieje szansa (lub ryzyko), że po rzetelnej analizie lepiej będzie zatrudnić profesjonalistę.