Dom energooszczędny rysunkowy

Budownictwo pasywne, będące bardzo zaawansowaną formą budownictwa energooszczędnego, błyskawicznie zyskuje dużą popularność w całej Europie. To zasługa m.in. coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Klienci indywidualni i inwestorzy komercyjni dostrzegają w tym mniejsze koszty ogrzewania i innych wydatków eksploatacyjnych.

Wybudowanie budynku w systemie pasywnym nie jest jednak prostą inwestycją. Stosowane materiały budowlane muszą być najwyższej jakości, a same prace muszą być oddane w ręce wykwalifikowanych wykonawców. Kolejnym istotnym elementem budownictwa pasywnego są okna pasywne.

Kompendium wiedzy

By okna zostały uznane za pasywne, muszą spełniać wymogi budownictwa pasywnego. Wysoka termoizolacyjność umożliwia ogrzewanie przez wcześniej pomijane źródła energii i ciepła, np. promieniowanie cieplne słońca czy energia cieplna wytwarzana przez urządzenia domowe. Zadaniem stolarki pasywnej jest zapewnienie budynkowi wysokiej szczelności, zatrzymanie ciepła we wnętrzach oraz uniemożliwienie powstawania mostków cieplnych.

Stolarka pasywna musi mieć konkretną wartość współczynnika przenikania ciepła Uw, obliczaną dla całego okna. Nie może ona być większa niż 0,8 W/m2K. Takie warunki spełniają okna z pakietem trzyszybowym, produkowane w kilku rodzajach konstrukcji: drewnianej, aluminiowej, drewniano-aluminiowej, z tworzywa sztucznego oraz połączenia tworzywa sztucznego z aluminium. Co ciekawe, okna z łączonych materiałów gromadzą w jednym produkcie walory poszczególnych komponentów. Częstym elementem dodatkowym jest specjalna pianka poliuretanowa. Stolarka pasywna jest głęboka na 88-120 milimetrów. Poza konkretnymi parametrami wymagane też są:

  • konkretna budowa ramy skrzydła, z komorami wewnętrznymi zapewniającymi termoizolację i izolację akustyczną,
  • zastosowanie specjalnych uszczelek, które izolują skutecznie ciepło oraz zabezpieczają przed dostaniem się wilgoci oraz wody.

Klienci najczęściej wybierają okna plastikowe, wykonane z PVC. Ich profil okienny powinien być podzielony na przynajmniej sześć komór. To jeden z czynników wpływających korzystnie na parametry cieplne całego okna. Okna pasywne wykonane z tworzywa sztucznego mają atrakcyjną cenę, a ich montaż nie jest trudny. Są też łatwe w pielęgnacji oraz eksploatacji.

W ciągu ostatnich lat drewniana stolarka okienna zaczęła wracać do łask i cieszyć się powracającym zainteresowaniem. W porównaniu z drewnem, okna wykonane z tworzywa sztucznego mają stosunkowo niższą cenę i podobne parametry cieplne oraz akustyczne. Mimo to okna drewniane cechuje o wiele większa trwałość i żywotność, a także elegancja i klasyczny design.

Pasywne okna drewniane składają się z pakietu trzyszybowego o dwóch komorach międzyszybowych, odpowiednich uszczelek gwarantujących izolację cieplną, oszczędność energii i ochronę przed przenikaniem wody opadowej i wilgoci do wnętrza domu i konstrukcji.