Listwy przyokienne

Listwy dylatacyjne powszechnie stosuje się do wykonania prawidłowej dylatacji między ościeżnicą okienną a wewnętrznym tynkiem. Posiadają nienasiąkliwą piankę dylatacyjną, element tracony oraz uszczelkę chroniącą piankę przed zniszczeniem i zabrudzeniami. Listwy dylatacyjne przyokienne najczęściej produkowane są z tworzywa sztucznego. Ich zastosowanie w budynku niesie za sobą wiele walorów użytkowych. Należą do nich:

  • eliminacja pęknięć tynku na styku ościeżnicy z tynkiem,
  • szczelniejsze połączenie ościeżnicy z tynkiem,
  • wyższa estetyka połączenia ościeżnicy z tykiem,
  • przyspieszenie prac tynkarskich.

Dodatkowym plusem jest bogaty wachlarz kolorów drewnopodobnych – umożliwia to realizację wielu indywidualnych projektów i podnosi estetykę stolarki okiennej, szczególnie przy oknach drewnianych wybarwianych oraz modelach z kolorową okleiną. W ofercie dostępne są listwy w kilku wymiarach, kolorach drewna oraz okleinach drewnopodobnych, m.in. złoty dąb, mahoń, palisander, ciemny orzech. Wszystko to by idealnie wpasować się w indywidualne potrzeby klienta.

Montaż listew dylatacyjnych

W pierwszym kroku należy przygotować okno do montażu listwy dylatacyjnej, czyli wyczyścić, osuszyć i odtłuścić ościeżnicę okienną. Przed naklejeniem listwy trzeba wyznaczyć miejsce jej naklejenia na ościeżnicy. Kiedy wszystko jest dokładnie wymierzona, można przejść do wycięcia odcinków o odpowiedniej długości.

Listwę należy przykleić do ościeżnicy w zdecydowany sposób, wcześniej usunąwszy żółtą osłonkę pokrywającą białą piankę dylatacyjną. Klej potrzebuje czasu na związanie z powierzchnią ościeżnicy, zazwyczaj ok. 2 godziny.

W kolejnym kroku należy zabezpieczyć okno przed zabrudzeniami. Folia jest najlepszym materiałem chroniącym stolarkę podczas prac tynkarskich. Dla ułatwienia prac listwa posiada ruchomy element tracony pokryty ścieżką kleju, zabezpieczony żółtą osłonką, którą należy usunąć. Dzięki temu folia przyklei się do listwy, pozwalając na rozpoczęcie prac tynkarskich. Tak zabezpieczone okno nie powinno ulec trwałemu zabrudzeniu.

Prace tynkarskie

Prace tynkarskie trzeba przeprowadzić w dokładny sposób. Ważne, by tynk zacierać prawidłowo, by wprowadzić go do specjalnego korytka w listwie. Nadmiar tynku na zewnętrznej krawędzi listwy należy odciąć. Dobrze, by tylko mógł przez kilka dni swobodnie schnąć, jednak jest to w dużej mierze zależne od wilgotności w pomieszczeniu oraz temperatury. Suchy tynk usuwany jest z listwy wraz z elementem traconym i folią okienną – ten ostatni punkt prac należy zacząć od narożnika okiennego i przeprowadzić go jednym ruchem w dół.