Co roku ta sama historia. Lato nieubłaganie się kończy, ustępując miejsca jesiennej słocie. Temperatura spada, a im bliżej zimy, tym bliżej sezonu grzewczego. Koszty ogrzewania domów i mieszkań wzrastają z roku na rok, co najmocniej odczuwa portfel każdego z nas.

Chcąc uniknąć wysokich opłat, montujemy coraz to lepsze (i droższe) systemy grzewcze, obniżamy temperaturę i poprawiamy izolację ścian budynku. W poszukiwaniu oszczędności coraz więcej z nas decyduje się na wymianę stolarki otworowej, wybierając modele energooszczędne o coraz to lepszych parametrach termoizolacyjnych pakietów szybowych i profili.

Skoro okno jest newralgicznym punktem domu i to przez niego przenika temperatura do wnętrza budynku, powinny cechować je doskonałe walory izolacyjne. Producenci dokładają wszelkich starań, by oferowane przez nich produkty spełniały oczekiwania, jednak nie ukrywajmy – nawet najlepszej jakości stolarka okienna to nie wszystko. Co jeszcze możemy zrobić, by nasz dom był rzeczywiście cieplejszy?

Odpowiedź jest prosta – zwróćmy szczególną uwagę na właściwy montaż.

Montaż, montaż i jeszcze raz montaż

Kompleksowa ochrona przed chłodem nie jest zależna wyłącznie od wybranego produktu, tylko od poprawnie przeprowadzonego montażu. Nawet najlepszy model stolarki okiennej straci swoje cenne właściwości przez błędy popełnione w procesie montowania. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie, by nie pojawiły się przewiewy w strefach między oknem i powierzchnią otworu dylatacyjnego. Szczególną uwagę skupmy na strefie pod ramą okna, ponieważ między parapetami dochodzi do przewiewania, czyli przenikania prądu powietrza pod zewnętrzny parapet.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, posłuchajmy specjalistów. Polecają montaż stolarki na specjalnych profilach montażowo-transportowych – te z najlepszymi parametrami izolacyjnymi znajdziemy w ofercie firmy Metal-Plast. Szeroki wachlarz modeli dopasowanych do poszczególnych systemów ram okiennych pozwoli na prawidłowe dobranie profilu, dostosowane do naszych okien.

Profile firmy Metal-Plast gwarantują oknom podparcie na długości dolnej krawędzi ramy okiennej. Dodatkowym atutem jest możliwość odprowadzenia nadmiaru wody dolnym rowkiem odwodnieniowym. Taki montaż jest zgodny z założeniami osób projektujących okna, ale wpływa także korzystnie na estetykę przez brak zaślepek i frezów, widocznych na elewacji budynku. Kolejnym atutem profilu Metal-Plast jest możliwość przymocowania wewnętrznego parapetu jako skutecznego podparcia stolarki otworowej na całej jej długości. Przy prawidłowym montażu profil będzie ściśle przylegał do warstwy izolacyjnej – pianki PU, taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej.

Współczynnik przenikania ciepła, czyli o termoizolacyjności profilu

Podczas wyboru powinniśmy kierować się przede wszystkim termoizolacyjnością profilu (współczynnik U). Określa ilość energii przenikającej przez obiekt o powierzchni 1m2 przy różnicy temperatur (zewnętrznej i wewnętrznej) 1st K. Certyfikowane laboratorium, specjalizujące się w badaniach termowizyjnych obiektów budowlanych Z.H.P. BART, przeprowadziło dla firmy Metal-Plast badania profili podokiennych. Wyniki pokazały, że współczynnik U w profilu podokiennym Metal-Plast wynosi 1,39 W/m²K.

Zakładając, że szerokość ramy okna wynosi 92 mm, a my zamontujemy ją bezpośrednio na powierzchni otworu okiennego i przestrzeń wypełniły tylko pianką poliuretanową, która zajmie ok. 80% przestrzeni, współczynnik przenikania ciepła pod tym oknem otrzymamy na poziomie 1,78 W/m²K.

Producenci stają wręcz na głowach, by zaoferować okna o jak najlepszym współczynniku U. Idealna sytuacja byłaby wtedy, gdyby inwestorzy (czyli my) starali się tak samo przy prawidłowym połączeniu okien z murem. Nieodpowiedni, wręcz niedbały montaż wyłącznie przy wykorzystaniu pianki poliuretanowej prowadzi do degradacji izolacji, a tym samym braku ochrony pomieszczeń przed przenikaniem wilgoci oraz zimnego powietrza. Po kilku latach takie okna będą wymagały wymiany.

Nie zapominajmy o najważniejszej rzeczy. Oszczędzając na stolarce okiennej, ryzykujemy wzrostem kosztów ogrzewania, ponieważ stolarka o niższym współczynniku U nie uchroni mieszkania przed chłodem. Taka jednorazowa oszczędność jest bardzo nieopłacalna. Wybierając okna, kierujmy się ich jakością, renomą oraz dodatkami, które zagwarantują nam komfortowe mieszkanie. Mowa tu o ciepłych profilach podokiennych firmy Metal-Plast, taśmach izolacyjnych oraz prawidłowo przeprowadzonym montażu stolarki i parapetów. W rzeczywistości to dla nas wieloletnia oszczędność.