Budowa zamku w puszczy noteckiej

Zakup własnego domu to najważniejsza inwestycja w życiu i często spełnienie marzeń. Duży dom, piękny ogród i przestronne podwórze wyobrażenie wielu Polaków, które coraz więcej z nich realizuje. Zanim jednak dojdzie do tak dużej transakcji, warto dobrze się zastanowić, żeby realizowane marzenie nie stało się koszmarem na jawie.

Bogaty w oferty rynek wtórny

Eksperci z portalu KtoryEkspert.pl przedstawili najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, kupując dom. W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na mieszkania i domy. Przez pierwsze trzy miesiące 2017 roku indywidualni inwestorzy oddali do użytku 17 623 budynków mieszkalnych. 93% tej liczby to budynki jednomieszkaniowe, z czego dwie kondygnacje miało ponad 72% z nich. Przeciętny czas takiej budowy to 54,4 miesiąca.

W pierwszym kwartale 2017 roku rozbudowano wiele istniejących już domów. Nie każdy ma środki i czas na budowę własnego domu, dlatego wiele osób nabywa gotowy dom z rynku wtórnego. Kupno domu należy poprzedzić dokładnymi oględzinami nieruchomości. W dobie powszechnych i zaawansowanych oprogramowań graficznych nie wszystko, co widoczne na zdjęciach odpowiada sytuacji faktycznej.

 

Zanim zajmiemy się oglądaniem wnętrza domu, który chcemy kupić, warto przeanalizować dokładnie jego lokalizację i obejrzeć otoczenie. Kupowanie nieruchomości to zarazem stres i euforia, które mogą przysłonić w pierwszej chwili wiele wad danej oferty – mówi Marcin Krasoń, ekspert Home Broker. – Szczególnie istotna jest lokalizacja. Warto zastanowić się, jak wpłynie ona na funkcjonowanie naszej rodziny. Ważny jest czas dojazdu do pracy, obecność niezbędnej infrastruktury, jak szkoły czy sklepy. Istotne jest również otoczenie. Nie chodzi tu jednak tylko o porządek na podwórzu czy zadbany ogród, ale o plan zagospodarowania tego terenu. Trzeba sprawdzić w urzędzie, czy w okolicy planowana jest na przykład budowa ruchliwej drogi lub innej niespodzianki – dodaje analityk rynku nieruchomości Home Broker.

Projekt domu źródłem informacji

By zdobyć jak najwięcej danych o budynku, należy zapoznać się z projektem domu – zawarte w nim informacje o użytych materiałach mogą oszacować przyszłe koszty remontu.

  • Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to strych oraz dach – od stanu tych dwóch elementów zależy wysokość remontu pokrycia dachowego bądź jego części konstrukcyjnych.
  • Równie ważna jest elewacja – dobrze, jeśli dom ocieplony został właściwymi materiałami izolacyjnymi, ponieważ zmniejsza to koszty grzewcze. Odpadający tynk zazwyczaj świadczy o wilgoci i przeciekających rynnach.
  • Kolejny krok to kontrola stanu okien, drzwi i podłogi.
  • Konieczne jest sprawdzenie sufitu i ścian – to tam ukrywa się wilgoć lub grzyb, a pęknięcia mogą też świadczyć o nieprawidłowo wykonanych fundamentach.
  • Trzeba zweryfikować także stan łazienki i kuchni – wyposażenie, instalacje oraz kanalizację.

Wyłącznie dokładne oględziny pozwolą określić „rozmach” remontu oraz oszacować jego koszty. Na tym etapie warto wynająć eksperta budowlanego, by wykonał oględziny i wydał fachową ekspertyzę. Co istotne, budynek warto oglądać w ciągu dnia – naturalne światło ułatwi dostrzeżenie nawet małych mankamentów nieruchomości.

Etap finansowo-prawny

Kolejnym krokiem, równie istotnym, jest rozwiązanie kwestii finansowo prawnych. Podpisanie umowy ze sprzedawcą zawsze musi poprzedzać dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów domu. Księga wieczysta dostępna jest w sądzie rejonowym lub internecie i stanowi największy zbiór informacji:

  • dział II – kto jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości,
  • dział III – służebność osobista, czyli kto posiada jeszcze prawa do budynku,
  • dział IV – obciążenie hipoteki.

W Polsce wiele osób kupuje nieruchomość na kredyt. Częstym przypadkiem jest sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym z obciążoną przez kredyt hipoteką. Co ciekawe, potencjalny nabywca nie powinien od razu rezygnować z kupna takiego domu, o czym mówi starszy ekspert finansowy w Open Finance.

Obciążenie hipoteką nieruchomości nie musi wcale dyskwalifikować ją do zakupu, nawet gdy sami również posiłkujemy się kredytem. Nabywca musi jednak zadbać, aby dotychczasowa hipoteka została wykreślona po zakupie. Gdy tego nie dopilnujemy, możemy mieć problem – radzi Mateusz Dyrda, ekspert Open Finance. – Aby hipoteka została wykreślona, poprzedni właściciel musi spłacić kredyt. W tej sytuacji najlepiej przed podpisaniem umowy notarialnej poprosić sprzedawcę o dostarczenie z banku zaświadczenia o saldzie kredytu i numer konta do spłaty. Wtedy kwotę pozostałego do spłaty kredytu przelewamy do banku-kredytodawcy, a resztę przekazujemy sprzedawcy – dodaje.

Przy tak ważnym zakupie, jak kupno własnego domu nie można dać się zwariować. Rozpatrzenie zalet i wad wybranej oferty oraz chłodna kalkulacja to sposób, by inwestycja była bezpieczna i nie zrujnowała nowych właścicieli finansowo.