Przy decyzji o zakupie domu zawsze pojawia się to samo pytanie – rynek wtórny czy pierwotny? Jeśli komuś zależy na całkiem nowym domu, zazwyczaj samodzielnie go buduje, co wiąże się często z o wiele wyższymi kosztami. Najczęściej decyzja pada na zakup nieruchomości używanej, co wcale nie jest łatwiejszym wyborem.

Ważna dokumentacja

Kupując dom z rynku wtórnego, trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Przede wszystkim należy zapoznać się w sądzie rejonowym z księgą wieczystą i sytuacją prawną nieruchomości. Najważniejsze informacje, jakie należy zdobyć, to:

  • forma własności budynku,
  • obciążenie hipoteki,
  • służebność osobista.

Dwa inne dokumenty, z którymi warto się zapoznać przed kupnem, to dokument odbioru domu i dziennik budowy. Dokument odbioru domu daje gwarancję, że budynek postawiony kilkadziesiąt lat temu jest zgodny z obowiązującym prawem. Dzięki temu unikniemy problemów w przypadku kontroli budowlanej. Natomiast do dziennika budowy koniecznie należy zerknąć, jeśli wybrany dom jest w stanie surowym. Jeśli od daty dokonania ostatniego wpisu minęło dwa lata, przyszli właściciele będą musieli zdobyć nowe pozwolenie na budowę, a to wiąże się z kolejnymi kosztami.

Przed zakupem warto też wybrać się na oglądanie upatrzonego domu w towarzystwie fachowca budowlanego lub wykonawcy, który podejmie się wykończenia domu oraz jego modernizacji. Fachowiec oceni m.in. korzystność inwestycji i stan nieruchomości. Wskaże możliwości rozbudowy i modernizacji nieruchomości oraz wszystkie kwestie, których laik nie jest w stanie od razu dostrzec.

Stan techniczny nieruchomości

Dokładna weryfikacja stanu technicznego nieruchomości to kolejny ważny etap, poprzedzający zakup domu. Przede wszystkim, uwagę należy zwrócić na:

  • zawilgocenia na ścianach,
  • niesprawną instalację wodociągową i elektryczną
  • pęknięte mury i odpadający tynk,
  • stan więźby dachowej.

Naprawa wymienionych rzeczy i zneutralizowanie wyrządzonych przez nie szkód może wymagać olbrzymich nakładów finansowych.

Kiedy decyzja co do kupna zapadnie, można zainwestować w zatrudnienie specjalisty, który oceni fachowym okien stan techniczny nieruchomości. To sposób na uniknięcie niespodziewanych kosztów naprawy. Nawet zapewnienia o niedawnym remoncie mogą mijać się z prawdą, ponieważ zamaskowanie usterek czy ubytków to nie remont generalny, a dla nowego właściciela wiąże się to z kolejnymi (i nagłymi) pracami remontowymi.

Dobra okolica? Nie bez przyczyny!

Lokalizacja nieruchomości i najbliższa okolica to równie ważna sprawa. Przed zakupem dobrze jest się zapoznać z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy, dostępnym w wydziale architektury urzędu gminy. Wschody słońca na tle lasu czy zachody wśród złotych zbóż to piękne widoki z okna, ale lepiej się upewnić, czy aby te tereny nie są już zaplanowane na stację benzynową, kolejny magazyn czy budowę drogi ekspresowej. Takie zmiany mogą znacząco obniżyć wartość nieruchomości.

Wszystkie omówione wyżej kwestie zwiększają szansę udanej i korzystnej inwestycji w nieruchomość. Wybierając dom lepiej zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, bo nawet te najdrobniejsze usterki mogą urosnąć do katastrofalnych rozmiarów i pociągnąć za sobą olbrzymie nakłady finansowe. Żadne wątpliwości nie powinny towarzyszyć nabywcom podczas kupna domu – wymarzony dom musi w faktycznie taki być.