Pustostan z uszkodzoną podłogą

Remont zawsze kojarzy się z małym kataklizmem. By przyśpieszyć prace i zapewnić im płynność, dobrze jest przygotować plan prac remontowych i ich zakres. Ta zasada dotyczy zarówno starych mieszkań, jak i nowych, świeżo odebranych od dewelopera.

Przed rozpoczęciem jakiekolwiek planowania należy zastanowić się, czego remont ma dotyczyć.

  • Czy mieszkanie wymaga odświeżenia, czy generalnego remontu?
  • Czy ściany trzeba zburzyć?
  • Stolarka jest do naprawy czy całkowitej wymiany?
  • Czy nowe panele są potrzebne? A może podłogę można jeszcze naprawić?

To tylko przykładowe pytania, które warto sobie zadać na tym etapie i spisać je na kartce. Nie ma sensu pomijać czegokolwiek, ponieważ nawet najbardziej banalne prace mogą zająć więcej czasu, niż pierwotnie się założyło.

Wszystko można wymyślić samemu lub też skorzystać z usług fachowca. Drugi wariant jest na pewno kosztowniejszy, ale zwiększa prawdopodobieństwo zaspokojenia wszystkich potrzeb mieszkaniowych. Po sporządzeniu listy poszczególnych prac należy przygotować kosztorys. Im będzie dokładniejszy, tym lepiej dla domowego budżetu.

Przygotowanie kosztorysu

Po przygotowaniu planu prac remontowych trzeba wykonać dokładny kosztorys oraz zgromadzić potrzebne środki finansowe. Kosztorys to tylko wstępne wyliczenie – zazwyczaj budżet i tak bywa przekroczony lub remont nieskończony. By uniknąć tej drugiej, o wiele gorszej opcji, dobrze mieć w zapasie trochę oszczędności. Innym sposobem jest wzięcie kredytu lub skorzystanie z dodatkowej oferty kredytowej, proponowanej przez niektóre markety budowlane.

Ustalenie kolejności prac remontowych

Zmiana koloru ścian w salonie i postawienie nowej kanapy brzmi jak marzenie, ale nie ma co bujać w obłokach – prace remontowe zaczyna się od obowiązków, a nie przyjemności. Pierwsze co należy zrobić to wyburzyć ściany oraz wymienić kaloryfery, drzwi i okna. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ścian do malowania oraz, jeśli istnieje taka potrzeba, wymiana instalacji elektrycznej. Prace „mokre” w kuchni i łazience planuje się niezależnie; zakładają one wyrównanie podłóg i ścian oraz zadbanie o przyłącza wodne. Po tym etapie można zająć się podłogą, czyli odświeżeniem posadzki i zabezpieczeniem jej. Ostatnim krokiem jest tapetowanie lub malowanie ścian.

W harmonogramie remontowym powinny być też daty zamówień, dostaw i wszystkie pozostałe terminy. Dobrze jest uwzględnić kilka dni zapasu na poszczególne etapy remontu, ponieważ dzięki temu remont przebiega w sposób płynny i harmonijny.

Poszukiwania najlepszych wykonawców

Dobrzy fachowcy to połowa sukcesu i nie ma co ukrywać – dość trudna do osiągnięcia połowa. Jeśli ktoś nam poleca ekipę remontową lub mamy sprawdzoną, warto na nich poczekać niż zatrudniać kogokolwiek. Na tym etapie każda wpadka może dużo kosztować. Z pomocą przychodzą tutaj znajomi, rodzina oraz… internet. W dobie cyfryzacji, przy kilku kliknięciach myszki można znaleźć strony wykonawców i oferowane przez nich usługi, potwierdzone fotografiami oraz (przede wszystkim!) certyfikatami. Godne zaufania firmy remontowe zatrudniają wyłącznie specjalistów, biorą za ich usługi odpowiedzialność i dają gwarancję dobrze przeprowadzonych prac.