żaluzja fasadowa

Współczesne budownictwo charakteryzuje się przestronnymi i jasnymi wnętrzami. Coraz częściej spotyka się projekty ze spektakularnymi, szerokimi przeszkleniami, które otwierają salon na ogród. Największym minusem takich wielkogabarytowych okien jest ryzyko przegrzania pomieszczeń w okresie letnim, dlatego decydując się na takie rozwiązanie należy wydajną o dobrą ochronę przeciwsłoneczną.

 

Więcej energii

Nowoczesne budynki energooszczędne umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej. Już na etapie projektu należy prawidłowo usytuować je na działce, mając na uwadze różnice nasłonecznienia wynikające z usytuowania domu względem stron świata. Wielkogabarytowe okna od południa pomagają zachować wyższą temperaturę w sezonie zimowym, jednak w okresie letnim, kiedy do pomieszczeń wpada zbyt dużo światła słonecznego, mogą stać się problematyczne. Pomieszczenia umieszczone od strony zachodniej i południowej należy zabezpieczyć przed nadmiernym przegrzaniem, a skutecznym sposobem na to są żaluzje zewnętrzne. W łatwy sposób umożliwiają utrzymanie właściwej temperatury w domu oraz chronią szybę przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu pomieszczenia nie ulegają przegrzaniu.

Nowatorski system

Żaluzje fasadowe są alternatywą dla rolet wewnętrznych. Ich połączenie z oknami energooszczędnymi wysokiej jakości tworzy skuteczną barierę termiczną i akustyczną. Należy jednak pamiętać, że sama jakość osłon może nie wystarczyć – powinno to iść w parze z jakością stolarki otworowej. Żaluzje zewnętrzne latem gwarantują zaciemnienie i przyjemny chłód w pomieszczeniach, a w okresie zimowym tworzą tzw.

poduszkę powietrzną

między szybą a żaluzją, co zmniejsza straty energii i zmniejsza koszty grzewcze. Modele sterowane napędem elektrycznym można dodatkowo zintegrować z czujnikami pogodowymi lub zegarem sterującym. Nowoczesne typy żaluzji posiadają możliwość sterowania na odległość przy użyciu m.in. systemu inteligentnego domu czy urządzeń mobilnych nowszej generacji. Zapewnia to niebywały komfort użytkowania, dostosowany do indywidualnych preferencji domowników.

Same korzyści

Żaluzje zewnętrzne umożliwiają kontrolę natężenia światła słonecznego zgodnie z indywidualnymi potrzebami osób przebywających w domu. Dzięki swobodnej regulacji kąta nachylenia lameli można ograniczyć napływ promieni słonecznych przez ich „złamanie”, odpowiednio zaciemnić pokój i stworzyć komfortową atmosferę oraz zwiększyć prywatność. Poza światłem żaluzje mają wpływ także na natężenie hałasu i niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakteryzuje je współczesny, elegancki design – wkomponowane w bryłę budynku razem z zabudowaną i niewidoczną skrzynką tworzą estetyczną całość. Dodatkowy atutem jest bogaty wybór kolorystyczny.

Sezon letni to także odpowiedni czas na rolowaną moskitierę, montowaną między oknem a lamelami żaluzji. Zasunięta moskitiera chroni przed insektami, tym samym umożliwiają napływ świeżego powietrza.

Prognoza na przyszłość

Żaluzje zewnętrzne to niewątpliwie jeden z modniejszych produktów, wpisujących się w aktualne trendy. Możliwość dopasowania ich do elewacji, bryły budynku i wszystkich współczesnych (i nie tylko!) stylów architektonicznych daje szansę stworzenia harmonijnego wykończenia domu o niepowtarzalnym klimacie, wysokim komforcie życia i większym poczuciu bezpieczeństwa domowników. To trend, który szybko nie zniknie z wysokich pozycji w rankingach popularności.