Dom jednorodzinny - stan surowy zamknięty

W roku 2017 pobito kolejny rekord na rynku budowlanym – do użytku oddano 178 258 mieszkań, czyli o ponad 9% więcej niż 2016 roku i 20,7% więcej niż w roku 2015. Analiza poszczególnych miesięcy pokazuje, że najwyższy wzrost miał miejsce w lipcu (17 340 mieszkań), a to o 34,6% więcej niż dokładnie rok wcześniej. W samym kwartale IV przekazano do użytku 53 925 obiektów mieszkalnych.

Inwestycje indywidualne oraz te przeznaczone na wynajem i sprzedaż niezmiennie determinują rynek mieszkaniowy. W całkowitej strukturze w roku 2017 stanowiły aż 96,8%. Do roku 2015 pierwsze miejsce zajmowali inwestorzy indywidualni, dopiero w 2016 roku prym pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytku zajęli deweloperzy. W kolejnym roku trend ten się utrzymywał.

Niechybny upadek z samego szczytu

Tak doskonała passa w kwestii liczby mieszkań oddawanych do użytkowania nie może trwać wiecznie. By utrzymać dynamikę wzrostu r/r na poziomie aż 10% i zapewnić na rynku mieszkalnym dalszy wzrost oraz potencjał wykonawcom i przedsiębiorcom, należy zagwarantować popyt na usługi i możliwość zbytu materiałów budowlanych.

Kolejna ważna sprawa to zwrócenie uwagi na dostępny zasób mieszkań. Zasób mieszkaniowy w Polsce rośnie, a ich zdecydowana większość pozostaje w rękach osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych. Kondycja budynków w Polsce wymaga też renowacji, dlatego rynek remontowy jest ogromnym niewykorzystanym jeszcze potencjałem.

Polski sektor stolarki budowlanej

Stolarko otworowa to polski hit eksportowy – Polacy odpowiadają na Starym Kontynencie  za 21,5% całego eksportu. Najnowocześniejsze rozwiązania i duże zaplecze technologiczne tworzą ogromny potencjał branży stolarki otworowej.

Klienci coraz świadomiej podejmują decyzje o zakupie. Ich wybór motywowany jest trzema czynnika:

  • jakością,
  • ceną,

Inwestorzy indywidualni podejmują decyzje na podstawie informacji znalezionych w internecie, ale nie tylko – wykonawcy są ważnym źródłem wiedzy i wiele zależy od ich opinii. Cena pozostaje ważnym czynnikiem, ale nie jest już najważniejsza. Wzrosła także wiedza klientów na temat samego montażu i coraz więcej inwestorów przykłada do jego poprawności większą wagę.

Produkty stolarki otworowej przestały pełnić funkcję użyteczną i coraz częściej mają funkcję estetyczną. Analiza procesu decyzyjnego związanego z zakupem produktów stolarki otworowej zwraca uwagę na samo miejsce zakupu. 49,3% osób dokonuje zakupy okien w sklepach specjalistycznych oferujących także parapety i żaluzje, a17,3% osób kupuje je bezpośrednio od producenta. Co ciekawe, podobnie sytuacja ma się w przypadku drzwi. 39,1% klientów wybiera stolarkę drzwiową w markecie budowlanym, a 34,9% w sklepach specjalistycznych. Na tak dużą przewagę punktów stacjonarnych ma wpływ fachowa obsługa i możliwość zdobycia informacji z zaufanego źródła. Dzięki korzystnej cenie, wysokiej jakości i najlepszemu desingowi, polskie drzwi i okna podbijają serca zagranicznych klientów i goszczą w ich domach.