Budowa 3d

Całkowity remont w mieszkaniu to skomplikowane wyzwanie i operacja złożona z wielu etapów. Spontaniczność nie jest tu dobrze widziana, o wiele lepiej sprawdzi się dokładnie opracowany plan działania. Warto szczegółowo rozpisać grafik i wypunktować poszczególne czynności. By nie popełnić męczących i kosztownych błędów, warto przeprowadzić go krok po kroku.

Są dwie szkoły remontowania. Jedna opowiada się za skorzystaniem z porad eksperta – projektanta wnętrz lub architekta. Specjalista z wieloletnim doświadczeniem zwróci uwagę, na co należy uważać i podpowie, który etap wymaga większej uwagi i nakładów finansowych. Druga szkoła to tak zwana „Zosia Samosia” – planowaniem remontu każdy może zająć się sam, wystarczy trochę wolnego czasu i chęci.

Zakres prac remontowych

Przed rozpoczęciem jakiekolwiek planowania należy zastanowić się, czego remont ma dotyczyć. Generalny Remont Mieszkania brzmi jak wszystko (w końcu jest generalny), ale w rzeczywistości nic nie wnosi do planu.

Na tym etapie warto spisać na kartce wszystkie niezbędne prace, nawet te najbardziej banalne, jak podłączenie mikrofalówki czy wymiana żarówek. Nawet najprostsze czynności mogą zająć więcej czasu, niż pierwotnie zakładano.

Po sporządzeniu listy poszczególnych prac należy ustalić kolejność następujących po sobie etapów remontu. Ten plan wymaga już fachowej wiedzy.

Harmonogram działania w pięciu krokach

Jeśli planowany remont mieszkania ma przebiegać od podstaw, warto rozważyć zatrudnienie jednego wykonawcy lub zaufanej ekipy remontowej – do ich obowiązków należeć będzie sporządzenie dokładnego planu prac. Dla fanów samodzielnej szkoły przeprowadzania remontu poniżej znajduje się pięć kroków, jak przeprowadzić remont mieszkania.

Krok pierwszy – przeprowadzenie prac konstrukcyjnych, m.in.:

  • zburzenie istniejących ścianek działowych lub zbudowanie nowych,
  • zabudowa rur,
  • wykonanie podwieszanych sufitów.

Krok drugi – prace instalacyjne, np.:

  • ponowne przeprowadzenie projekty instalacji gazowej,
  • poprawa centralnego ogrzewania.

Krok trzeci – naprawa starych okien lub całkowita wymiana stolarki okiennej.

Krok czwarty – prace naprawcze w następującej kolejności:

  • wyrównanie ścian i sufitów,
  • przygotowanie ścian i sufitów do malowania,
  • renowacja posadzki,
  • wykończenie sufitów i podłóg.

Krok piąty – prace montażowe, czyli:

  • instalacja gniazdek, kontaktów i lamp,
  • skręcenie i rozmieszczenie mebli, półek i szaf.

Warto pamiętać, że w harmonogramie remontu mieszkania powinny znaleźć się także daty zamówień i dostaw oraz terminy określone przez wybranych wykonawców. Kilka dni zapasu przewidzianych na poszczególne etapy remontu to dobry pomysł – są zabezpieczeniem na wypadek zdarzeń losowych i dzięki nim remont przebiega płynniej.

Remont można przeprowadzić także z rozłożeniem prac na przynajmniej kilka miesięcy, co zapewni jego sfinansowanie z bieżących środków. Niestety, wiąże się to też z ciągłym bałaganem i znacznymi utrudnieniami.

Od czego zacząć?

Chociaż wizja odnowienia salonu i zamontowania w nim nowego kina domowego jest kusząca, eksperci radzą uporać się najpierw z najbardziej wymagającymi, czasochłonnymi i skomplikowanymi etapami prac. Od czego zacząć remont generalny? Po kolei: łazienka, kuchnia, salon, pozostałe pokoje, przedpokój.

Przed rozpoczęciem prac remontowych warto sięgnąć po poradniki oraz artykuły branżowe. Podstawowa wiedza z zakresu planowania remontu pozwoli przeprowadzić go poprawnie i z satysfakcjonującymi efektami.