Okno ze szprosami, zamontowane na samej pianie

Szczebliny, potocznie nazywane szprosami, to rodzaj listewek dzielących otwór okna na kilka mniejszych części wypełnionych szybami. Niegdyś stanowiły nieodłączny element konstrukcyjny okna, ponieważ na rynku nie było dostępnych pojedynczych dużych szyb (a gdy się pojawiły, niewiele osób było na nie stać). Współcześnie montuje się je wyłącznie dla ozdoby, co też jest tematem dyskusyjnym, ponieważ nieprzemyślany montaż szprosów lub niepoprawnie przeprowadzony może bardziej oszpecić okno, niż nadać mu ładnego wyglądu.

Dlaczego warto zainwestować w szprosy, a dlaczego nie?

Na rynku jest dostępny szeroki wachlarz kolorów i wzorów szczeblin, które mogą stworzyć niepowtarzalny klimat w domu i udekorować go zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Można dobrać je nie tylko pod ramę okna, ale także pod wybraną aranżację wnętrza. To także doskonały sposób na podkreślenie stylu projektu domu. Mimo zalet jest wielu przeciwników szprosów, którzy podkreślają ich liczne wady. Mowa tu o:

·         stosunkowo wysokiej cenie,

·         zmniejszeniu ilości naturalnego światła dostającego się do pomieszczeń,

·         pogorszeniu właściwości termoizolacyjnych,

·         utrudnionej pielęgnacji całej stolarki,

·         braku możliwości usunięcia szczeblin (wyjątkiem są szprosy zawieszane),

·         ryzyku oszpecenia nie tylko okna, ale całej architektury budynku.

Jak zwykło się mówić, o gustach się nie dyskutuje, dlatego kwestia oceny estetyki szczeblin jest kwestią indywidualną.

Rodzaje szczeblin

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szprosów, co tworzy o wiele większe możliwości realizacji indywidualnych projektów niż kiedyś.

Szczebliny konstrukcyjne są najstarszym rodzajem szczeblin, który faktycznie dzieli okno na części. Nie służą wyłącznie do ozdoby, lecz stanowią konstrukcyjny element okna rozdzielający okno na mniejsze plansze z niewielkimi szybami. Takie okna są niezwykle imponujące, jednak etap produkcji jest skomplikowany, przez co cena na pojedyncze okno jest wysoka. Przez szczebliny konstrukcyjne pogarszają się parametry izolacyjne szyb, a ilość światła wpadająca przez okna jest ograniczona.

Szczebliny wiedeńskie naklejane są z obu stron szyby. Dla uzyskania wizualnego efektu jak w szprosach konstrukcyjnych, wewnątrz zestawu szybowego umieszcza się specjalną listwę. Dzięki temu uzyskuje się autentyczne wrażenie wizualne podziału szyby na mniejsze części. Szczebliny wiedeńskie nie pogarszają właściwości izolacyjnych okna i są także tańsze niż szczebliny konstrukcyjne.

Szczebliny wewnątrzszybowe

Szczebliny wewnątrzszybowe montowane są wewnątrz pakietu szybowego. Nie wyglądają tak samo, jak szprosy konstrukcyjne, jednak nie obniżają też poziomu izolacji, a pielęgnacja okna nie sprawia większych problemów.

Szczebliny ramkowe, nazywane także zawieszanymi to rodzaj szprosów najrzadziej spotykanych. Montuje się je inaczej niż pozostałe rodzaje szprosów – przy ramie skrzydła, a nie do szyby. Stwarza to możliwość zdjęcia w razie potrzeby, np. do mycia. Kiedy właściciele domu stwierdzą, że szczebliny w oknach im się znudziły, mogą je bez problemu usunąć.