Okno pcv ze szprosami

Szczebliny, zwane też szprosami, nadają domu wyjątkowego charakteru i podkreślają styl całego projektu. Niesamowity efekt estetyczne nie dotyczy wyłącznie elewacji, ponieważ również pomieszczenia dużo zyskują dzięki szprosom.

Niestety, nie zawsze tak jest. Nieprawidłowo dobrane lub, co gorsza, źle zamontowane szprosy potrafią oszpecić cały budynek i jego wnętrza. Przeciwnicy szprosów wymieniają wiele ich wad i mowa tu nie tylko o kwestii estetyki, bo jak wiadomo – o gustach się nie dyskutuje. Szprosy są odradzane ze względu na:

  • ograniczenie wpadającego przez okna światła słonecznego,
  • utrudnioną pielęgnację,
  • gorsze parametry termoizolacyjnego,
  • wysoką cenę,
  • brak możliwości usunięcia szprosów z okien (wyjątkiem są szprosy ramkowe).

Mając na uwadze plusy i minusy szprosów, decyzję o montażu okien ze szczeblinami lub ich doklejenie należy dobrze przemyśleć, ponieważ każdy, nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do oszpecenia budynku, a nawet całkowitej wymiany okien.

Kiedy szprosy są dobrym pomysłem?

Drewniane domy, świeżo odrestaurowane budynki zabytkowe, wille utrzymane w wiejskim stylu, domy utrzymane w bardzo klasycznym stylu bądź stylizowane na dworki szlacheckie – to budownictwo idealne dla szprosów. Szczebliny pięknie wpasują się w aranżację i podkreślą charakter budynku. Sprawdzą się również na dużych przeszkleniach o nietypowych kształtach. Nie wszyscy wiedzą, że szprosy można naklejać pod kątem innym niż 90 stopni, przez co uzyskać można trójkątne pola, pięknie wyglądające w zaokrąglonych oknach. To, ile szprosów zostanie użytych, powinno zależeć od ich grubości oraz wielkości okna.

Kiedy szprosy nie są dobrym pomysłem?

Współczesna architektura nie zawsze jest dobrym kompanem dla szprosów, dlatego mieszkańcy nowoczesnych domów powinni dobrze się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Szprosy nie wpisują się dobrze w nowoczesne aranżacje, szczególnie w stylu minimalistycznym lub przy nowatorskich formach architektonicznych.

Innym argumentem przeciwko szczeblinom jest ograniczenie światła. Jeśli komuś zależy na jasnych wnętrzach, powinien zrezygnować z listew, które zmniejszają ilość światła dziennego wpadającego przez okna. O wiele lepszym pomysłem będą duże przeszklenia. Szprosy to także gorsze parametry użytkowe, dlatego polecane są osobom o większym budżecie. W przypadku ograniczonego budżetu lepiej wybrać stolarkę otworową o lepszych właściwościach termoizolacyjnych, akustycznych bądź związanych z bezpieczeństwem.

Szczebliny mają  być, ale na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Szprosy muszą być idealnie dopasowane do ram okiennych i wyglądu elewacji całego budynku. Najpopularniejsze zabiegiem jest dobór szczeblin z tego samego materiału i w tym samym kolorze co rama okienna. Innym wyznacznikiem są zdobienia, które należy dobrać do stylistyki domu. Jeśli budynek posiada wiele elementów dekoracyjnych, szprosy także powinny być zdobione, a prosta bryła lepiej będzie komponować się z klasycznymi szczeblinami. Ich grubość decyduje o finalnych wyglądzie okna oraz ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza, dlatego przy wyborze należy kierować się rozsądkiem.

Szprosy nie takie złe

Szczebliny to ciekawa dekoracja stolarki otworowej, całej elewacji oraz wnętrz, jednak przed zakupem warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję, a także skonsultować ją ze specjalistą. Dobrym pomysłem jest wizualizacja efektu końcowego, która ułatwi podjęcie decyzji i zagwarantuje zadowolenie z estetyki domu.