Kawalerka w bloku wielkopłytowym kojarzy się przede wszystkim z wąską, małą, wręcz klaustrofobiczną przestrzenią. Te skojarzenia częstą są prawdziwe. Dodajmy do tego jeszcze obraz pamiętanej przez wszystkich PRL-owskiej meblościanki.

Właśnie taka była rzeczywistość warszawskich kawalerek w blokach wielkopłytowych. Mimo to architektom niestraszne są takie wnętrza. Nawet w tak nieoświetlonej i niewielkiej przestrzeni mieszkalnej można zdziałać aranżacyjne cuda, co udowodnili warszawscy architekci.

Wielka płyta inaczej

Architekci z warszawskiej pracowni Camera dokonali, wydawać by się mogło, niemożliwego. Przeciwstawiając się wielkopłytowej tradycji, odczarowali stereotypową mieszkanie w blokowisku, dając kawalerce nowe życie niewielkiego apartamentu typu studio.

Chociaż wielkość mieszkania jest naprawdę niewielka, to posiada ono wszystko, o czym marzy wielu posiadaczy większych mieszkań. Przez przedpokój można przejść do kuchni i pokoju wypoczynkowego, spory salon i jadalnia połączone są sporym aneksem kuchennym. Ściany oddzielają strefę dziennej od nocnej, pozwalając na zachowanie prywatności. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda część podzielonego pokoju jest odpowiednio oświetlona dziennym światłem.

W taki sposób rozwiązano właśnie sprawę sypialni, którą wydzielono za sprawą specjalnej ścianki działowej. Znalazło się tam miejsce także na garderobę! Ciekawym rozwiązaniem jest też dodanie małego okienka do ściany oddzielającej sypialnię od salonu, dzięki czemu nocna część mieszkania ma zapewnione naturalne światło.

Maksimum przestrzeni w małym metrażu

By mieszkaniu zapewnić jak najwięcej przestrzeni, meble ograniczono do minimum – dzięki zagospodarowaniu pionu i poziomu, miejsca do przechowywania nie brakuje. Wysokość ścian została wykorzystana maksymalnie, np. w kuchni całą ścianę do sufitu zabudowano szafkami.

Także kolorystyka odgrywa tu dużą rolę. Jasne kolory czynią mieszkanie lekkim, przestronnym i pełnym światła. Taka aranżacja to dowód, że nawet z kawalerki w bloku o technologii wielkopłytowej można stworzyć niewielki, acz przestronny apartament.