Budynek energooszczędny

Rozwiązania energooszczędne to współcześnie już konieczność, również w branży okiennej. Klienci mają coraz większą wiedzę i podczas odwiedzin w salonie sprzedaży pytają o parametry termoizolacyjne. Większość z nich poszukuje ciepłych drzwi i okien. Mają świadomość, że nowoczesna stolarka to nie tylko wpuszczanie naturalnego światła do pomieszczeń, ale też oddzielenie domowego zacisza od warunków atmosferycznych oraz mniejsze koszty ogrzewania.

Na współczynnik przenikalności ciepła Uw wpływają poszczególne elementy konstrukcji okien:

  • wysoka klasa profili okiennych,
  • pakiet szybowy z ciepłymi ramkami dystansowymi oraz niskoemisyjnymi powłokami,
  • kliny izolacyjne,
  • uszczelki,

Przy odpowiednim zestawieniu tych elementów, można zminimalizować straty energii cieplnej, uciekającej z pomieszczeń. Muszą to być elementy najwyższej jakości oraz o konkretnej charakterystyce.

Profile okienne

Skuteczna ochrona przed chłodem zależy od procentowego udziału powierzchni okna, jaki stanowi profil okienny. W stolarce energooszczędnej stosuje się profile z większą liczbą komór oraz szerszymi pakietami szybowymi. To szerokość profili umożliwia osadzenie energooszczędnych pakietów szybowych.

Do profili okiennych z wieloma komorami wykorzystuje się także kliny izolacyjne wykonane ze spienionego polistyrenu. Hamuje to przepływ powietrza o różnych temperaturach między komorami. Takie rozwiązanie znajduje się w wyposażeniu standardowym okien V90+, znajdujących się w ofercie firmy Vetrex.

Pakiety szybowe

Szyby to stosunkowo lepszy izolator niż rama okienna, przez co większą część powierzchni okna zajmują. Zapewnia to lepsze parametry całej konstrukcji stolarki otworowej. Najlepsze parametry uzyskuje się przy zastosowaniu energooszczędnych pakietów. Już 3-szybowe zespolenia o dwóch komorach mają współczynnik przenikalności cieplnej szyby (Ug) o wartości 0,5 W/m2*K, co chroni skutecznie przed chłodem tak jak ściana murowana.

Ramki dystansowe

Między poszczególnymi szklanymi taflami w pakietach szybowych znajduje się gaz szlachetny, który przewodzi ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Rozdzielenie tafli szkła ramkami dystansowymi (tzw. Ciepłe ramki) ogranicza przekazywanie ciepła z jednej na drugą szybę. Dzięki specyficznej konstrukcji szybowych pakietów energooszczędnych poprawia się termoizolacja całego okna.

Powłoka niskoemisyjna

Nowoczesne rozwiązania charakteryzują się zastosowaniem szyb powleczonych powłoką niskoemisyjną. Ta specjalna warstwa z tlenku metalu przepuszcza do pomieszczeń krótkie fale promieni słonecznych, tym samym zatrzymując w domu długofalowe promieniowanie, odbijane przez nią ponownie do wnętrza. Oznacza to, że wpadająca do pomieszczeń energia cieplna z promieni słonecznych nie jest już wypuszczana.

Uszczelki

Uszczelki są ważnym elementem izolacji akustycznej i cieplnej. Dzięki elastyczności i sprężystości zmniejszają ryzyko powstawania szczelin między poszczególnymi elementami okien oraz zwiększają szczelność. Dla zwiększenia ich trwałości, do ich produkcji stosuje się tworzywa odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Okna nowoczesnej klasy firmy Vetrex posiadają uszczelki w trzech płaszczyznach. Gwarantuje to wysoką ochronę przed chłodem.

Okucia

Wybór okuć o odpowiedniej klasie gwarantuje komfortową pracę skrzydeł i utrzymanie prawidłowego poziomu termoizolacji. Umożliwia też zastosowanie ciężkich pakietów szybowych. Dla polepszenia parametrów stosuje się zawiasy ukryte. Umieszczone w oknach V90+ po wewnętrznej stronie profili chronią uszczelki przed odkształcaniem i poprawiają energooszczędność konstrukcji okna.

Kluczowy montaż

Kluczowym elementem jest prawidłowy montaż. Otwory okienne należy przygotować, porządnie je oczyszczając i wyrównując. Montaż należy przeprowadzić w odpowiedniej technologii. Na sam koniec warto sprawdzić poprawność prac. Dobrze, jak wybrana ekipa montażowa jest certyfikowana przez producenta wybranych okien, ponieważ jest to jednoznaczne z szeroką wiedzą fachowców oraz stosowaniem najlepszych technik montażu.

Obecnie dostępnych jest wiele badań i niezależnych rankingów, które ułatwią wybór odpowiedniej stolarki okiennej. Warto też rozglądać się za promocjami sezonowymi, by wymarzone okna kupić po prostu taniej. Na skuteczny energooszczędny pakiet wpływają wszystkie wymienione wyżej komponenty, tworzące gotowy produkt oraz profesjonalny montaż. Certyfikaty także dużo mówią o producencie, jego produktach i ekipach montażowych. Badania, niezależne rankingi i certyfikaty pokazują, jakie okna w rzeczywistości wybieramy.