Przygotowanie pod budowę płyty fundamentowej

Zakup najlepszych okien na rynku nie wystarcza, ponieważ nawet najdoskonalsze parametry mogą zostać zniszczone błędami wykonawczymi, popełnionymi przez ekipę montażową. Od prawidłowego montażu zależy, czy okna będą tak samo dobre po zamontowaniu, jak producent zapewniał.

Podczas montażu można popełnić naprawdę wiele błędów, zarówno przez nieuwagę, jak i poszczególne newralgiczne miejsca na oknie. Połączenie okna ze ścianą jest narażone na skraplanie się wilgoci oraz utratę ciepła, a styk okna i ściany przy nieodpowiednim montażu osłabi strukturę warstwy izolacyjnej, prowadząc do powstawania mostków cieplnych oraz ucieczki ciepła na zewnątrz budynku.

Montaż „tradycyjny”

W trakcie renowacji starszych domów, inwestorzy licują nowe okna z zewnętrzną krawędzią muru. Podobną technikę stosuje się przy nowym budownictwie posiadającym ściany dwuwarstwowe. Będąc w takiej sytuacji, warto rozważyć dwie innowacje:

  • wymienienie tradycyjnej pianki montażowej na taśmę rozprężną, która jest bardziej wytrzymała na degradację,
  • doszczelnienie złączenia izolacji przeciwwilgociowej folią paroszczelną (od wewnątrz) oraz folią paroprzepuszczalną (od zewnątrz).

Montaż z zastosowaniem folii często jest określany mianem ciepłego, jednak w rzeczywistości nic nie jest. Jest to montaż szczelny, który eliminuje ryzyko osadzania się wilgoci na warstwie ocieplenia, tym samym zabezpieczając miejsce styku okna z murem przed pleśnią i przemarzaniem.

Montaż „ciepły”

W montażu ciepłym okno wysuwa się w warstwę ocieplenia, poza lico muru. Ten sposób montażu wykonuje się w energooszczędnych domach. Za podparcie nie wystarczy już sam styropian czy wełna mineralna ani zastosowanie kotew montażowych, ponieważ okna energooszczędne są ciężkie – ich waga to często ponad 100 kilogramów.

Poza ciężarem własnym okna jest ono narażone dodatkowo na obciążenia dynamiczne, które wywołuje użytkowanie oraz czynniki atmosferyczne, takie jak siła wiatru. By montaż ciepły był przeprowadzony prawidłowo, należy zastosować specjalne konsole podpierające okno bez względu na jego ciężar czy grubość ocieplenia. Inna metoda to skorzystanie z gotowych już zestawów do montażu stolarki w ociepleniu.

Rolety zewnętrzne
To niezastąpiony element domów energooszczędnych. Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed wiatrem, słońcem, śniegiem, deszczem i pozostałymi zjawiskami atmosferycznymi.

Doskonale sprawdzają się latem – jako bariera termiczna.. Przez okna przenika znaczny procent energii z promieni słonecznych, przez co pomieszczenia się przegrzewają. Rolety zewnętrzne chronią przed przegrzaniem pomieszczeń i w przeciwieństwie do rolet wewnętrznych, nie wpuszczają promieni słonecznych w ogóle do szyby. Zapewniają przyjemny chłód w pomieszczeniach.

Zimą rolety zewnętrzne zmniejszają straty energii cieplnej. Szacuje się, że przez okna ucieka 15-25% ciepła. Rolety ograniczają to zjawisko dzięki poduszce powietrznej, powstającej między pancerzem rolety a oknem. Działa ona jak dodatkowa warstwa izolacji i chroni pomieszczenie przed ucieczką ciepła. Przy zastosowaniu rolety wypełnionej pianką poliuretanową, termoizolacja zwiększy się jeszcze bardziej.