Projekt budynku - plan budowy

Drewniana stolarka okienna to połączenie ekskluzywnego wyglądu z doskonałymi parametrami termoizolacyjności. Nowoczesne, energooszczędne okna budzą coraz większe zainteresowanie inwestorów, tak samo jak temat samej energooszczędności. Klienci wolą zainwestować większe kwoty w materiały wysokiej jakości, ponieważ wiedzą, że ta inwestycja zwróci im się wielokrotnie. Producenci dokładają wszelkich starań, by sprostać wysokim oczekiwaniom. Dotyczy to także okien drewnianych.

Czy okna drewniane są dobrym wyborem?

Jeszcze kilkanaście lat temu miała miejsce masowa wymiana nieszczelnych, starych drewnianych okien na okna z PVC. Plastikowe okna były synonimem ciepła, solidności i nowoczesności. Po ich montażu wzrastał komfort mieszkania i wyraźna poprawa jakości życia. Oknom drewnianym przypięto łatkę zimnych i archaicznych.

Ostatnie lata pokazały, jak trendy zataczają koło, ponieważ do łask znów powróciły okna drewniane. Nowoczesne okna drewniane postrzegane są jako równe oknom plastikowym. Coraz więcej osób mówi, że ich parametry techniczne i użytkowe są lepsze niż stolarki z PVC. Na dzień dzisiejszy okna drewniane są symbolem dobrego gustu w wykończeniu elewacji i wnętrz. Wykorzystuje się je w domach oraz prestiżowych inwestycjach.

Drewniana stolarka energooszczędna

Współczynnik przenikania ciepła Uw to najważniejszy parametr, przedstawiający energooszczędność stolarki. Jego wartość określa, ile ciepła przenika w jednostce czasu przez element budowlany o powierzchni 1 m2 przy różnicy temperatur 1 stopień Kelwina. Im wartość ta jest niższa, tym więcej ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Wraz z wejściem w 2017 roku nowych przepisów budowlanych, parametr przenikalności ciepła nie może być wyższa niż 1,1 W/m2K, a od roku 2021 ma on wynosić 0,9 W/m2K. Dla pasywnych domów wymagany współczynnik Uw nie może mieć większej wartości niż 0,8 W/m2K.

Producenci stolarki drewnianej błyskawicznie dostosowują swoje produkty do zaostrzonych norm. Co ciekawe, stare drewniane okna cechował współczynnik Uw ok. 2,6-2,8 W/m2K. Obrazuje to, jak wielki skok technologiczny wykonali producenci okien drewnianych w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat.

Energooszczędna stolarka drewniana – połączenie natury i technologii

Linia okien drewnianych ELITE 92 z oferty Sokółka Okna i Drzwi to gwarancja wysokiego poziomu termoizolacji. Zastosowano w nich drewno najwyższej jakości oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dla całego okna współczynnik przenikania ciepła ma wartość Uw=0,8 W/m2K. Tworzone są z wyselekcjonowanego drewna modrzewiowego, sosnowego, dębowego lub meranti. Ościeżnica i rama skrzydła mają grubość 92 mm. Wykonano je z czterech warstw drewna z naprzemiennym, odpowiednio dobranym układem słojów. Zapewnia to stabilność i trwałość.

Linia ELITE 92 jest już w standardzie wyposażona w zestawy 3-szybowe z niskoemisyjnym szkłem oraz argonem, wypełniającym przestrzeń międzyszybową. Zastosowano także 2 uszczelki wrębowe, uszczelki krawędziowe oraz uszczelki na styku ramy okna i termookapnika, co jest innowacyjnym rozwiązaniem. Uszczelka powierzchni ramy okna zapobiega przedostawaniu się wody opadowej i zimnego powietrza pomiędzy skrzydło i ościeżnicę.

Przez elegancki design i szeroką gamę kolorystyczną stworzono nieograniczone możliwości projektowania. Okna bez problemu dopasują się do każdego stylu architektonicznego i wszystkich wnętrz, a zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne zapewniają wygodę użytkowania przez długie lata

Co sprawdzić przy wyborze stolarki?

By wyliczyć współczynnik Uw, potrzebne są dwie składowe – wartość Ug i Uf. Ug określa współczynnik przenikania ciepła dla oszklenia, a Ug dla ramy. Stolarka z drewnianą ramą ma lepszą termoizolację niż stolarka plastikowa, dlatego parametry Uf są korzystniejsze. Natomiast wartość współczynnika ciepła Ug zależy od rodzaju zastosowanych szyb i ich liczby. Najlepszymi parametrami charakteryzują się pakiety z 3 taflami szkła, powłoką niskoemisyjną i gazem szlachetnym wpuszczonym do przestrzeni międzyszybowej

Okna do wszystkich wnętrz

Stolarka drewniana jest znacznie trwalsza. Kiedy okna z PVC służą w domach 15-25 lat, tak drewniane wymienia się nawet po 90 latach. Nawet jeśli są droższe, jest to o wiele bardziej opłacalna inwestycja.

Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym, tworzącym przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach oraz komfortowe warunki do mieszkania i życia. Dzięki wyjątkowym rysunkiem usłojenia i niepowtarzalnej głębi koloru nadają oknom ekskluzywny wygląd. Wkomponuje się idealnie w styl tradycyjny i nowoczesny. By dopasować je do świeżo wyremontowanych wnętrz i zmienionego wystroju pomieszczeń, wystarczy je przemalować (co nie jest tak proste w przypadku okien plastikowych).

Drewniana stolarka okienna idealnie pasuje do nowoczesnych i klasycznych wnętrz. To także doskonały wybór przy rewitalizacji obiektów zabytkowych, kiedy zależy nam na zachowaniu pierwotnej estetyki elewacji przy jednoczesnym podwyższeniu parametrów użytkowych.