Blok wielorodzinny z wielkiej płyty

Modelowy najemca zdarza się naprawdę rzadko. Wiele osób oddających nieruchomości na wynajem spotyka się z przykrymi sytuacjami i brakiem szacunku dla cudzej własności. Przed oddaniem mieszkania w nieodpowiednie ręce warto poświęcić czas na wybranie najemcy, przygotowanie prawidłowej umowy najmu i spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Zgodnie z radami analityków WGN wynajmujący powinni podejść do tematu tak, by cały proces wynajmu lokum został przeprowadzony komfortowo i bezpiecznie. Nie ma sensu też oszczędzać na podatku od wynajmu mieszkania, ponieważ stawka ryczałtu to jedyne 8,5%.

Oczekiwania właściciela mieszkania od najemcy są oczywiste:

  • terminowe regulowanie czynszu,
  • dbanie o lokal,
  • nieuciążliwe zachowanie dla sąsiadów.

Poza tymi trzema pobożnymi życzeniami, w szczególności należy zadbać o pięć ważnych zasad wynajmu lokalu na cele mieszkaniowe.

Jasne oczekiwania sprecyzowane w rozmowie

Przy pierwszej rozmowie z zainteresowaną wynajmem osobą warto już przedstawić oczekiwania dotyczące warunków i zobowiązań obu stron. W interesie właściciela leży określenie zasad takich jak wysokość kaucji, zgoda na trzymanie zwierząt, ilość zamieszkujących mieszkanie osób czy kwestia palenia papierosów w pomieszczeniach.

Blok wielorodzinny z wielkiej płyty
Blok wielorodzinny z wielkiej płyty

Trudny temat – finanse

Kwestia pieniędzy to kolejny ważny element wywiadu przed wynajmem, ponieważ pozwoli to sprawdzić rzetelność potencjalnego najemcy. Mimo lekkich oporów, jakie może budzić taki temat, nie należy się go obawiać. W końcu wynajem nieruchomości w celu zarobkowym to czysty biznes. Już na początku lepiej ustalić, kto będzie płacić za najem – osoba pracująca dorywczo czy na stałe, student czy jego rodzice.

Uregulowanie tej kwestii to dla wynajmującego komfort, że najemca będzie wypłacalnym lokatorem. Szukajmy osoby, która będzie godna zaufania i godna zaufana, a comiesięczne zobowiązania czynszowe będzie płacić dzięki regularnie zapewnianym środkom. Można poprosić o weryfikację rzetelności przez kontakt z właścicielem poprzednio wynajmowanego mieszkania.

Wiele osób wynajmującym nieruchomości podejmuje współpracę z biurem nieruchomości, które wspiera właścicieli w procesie wynajmu. Taka współpraca eliminuje zainteresowanych z nieuczciwymi zamiarami.

Prawidłowo spisana umowa wynajmu lokalu

Jedyna wiarygodna forma umowy wynajmu to ta zawarta pisemnie. Jest zabezpieczenie obu stron i zawiera jasne zasady współpracy. Zwiększa odpowiedzialność najemców, a właściciela chroni przed wynajem „na słowo”, który często sprowadza się do bezkarnego zalegania w regularnych płatnościach.

Dostosowana do potrzeb umowa najmu nieruchomości to podstawa dalszych rozmów. Może wykonać ją doświadczony w obrocie nieruchomości pośrednik lub kancelaria prawna. Poprawnie sporządzony dokument zabezpiecza obie strony, zmniejsza ryzyko najmu i zwiększa udaną współpracę pomiędzy stronami. Przy jej tworzeniu należy pamiętać o niestosowaniu treści klauzul określonych przez UOKiK jako niedozwolone.

Wynajem a kaucja zwrotna

Już na etapie sporządzaniu umowy wynajmu należy określić kaucję zwrotną, czyli kwotę zabezpieczającą pobieraną od najemcy w chwili przekazania mieszkania. Wraz z końcem najmu jest ona zwracana w ciągu 30 dni – wyłącznie w przypadku braku uszkodzeń mieszkania.

Kwota pobierana w ramach kaucji jest do ustalenia. Zazwyczaj nie przekracza dwukrotności miesięcznego czynszu wraz ze średnimi opłatami za media. Standard mieszkania i wyposażenie mogą tę kwotę podnieść, jednak nie może ona przekroczyć 12-krotności miesięcznego czynszu ustalonego w dniu zawarcia umowy.

Protokół zdawczo-odbiorczy i zdjęciowa dokumentacja wynajmowanej nieruchomości

Wspomniany protokół jest bardzo ważnym dokumentem, zawierając opis i stan mieszkania oraz stan liczników mediów do momentu przekazania lokalu. Podpisuje się go w momencie przekazania najemcy mieszkania. Warto zadbać o pełną dokumentację fotograficzną lokalu wraz z jego wyposażeniem. Takie zestawy dokumentów opatrzonych datą wykonania trafiają do najemcy i właściciela.

W protokole zapisywane są wszystkie ubytki i uszkodzenia. W przypadku jakichkolwiek zniszczeń wymagających naprawy łatwiej będzie dojść do tego, kto jest winny szkód. Obie strony powinny zadbać o rzetelne wykonanie dokumentacji, ponieważ w przypadku zdawania mieszkania łatwiej będzie uniknąć nieporozumień czy problemów ze zwrotem kaucji.