Okno dachowe, połaciowe

Okna dachowe, specjalistycznie nazywane oknami połaciowymi, to nieodłączny element nowego budownictwa z dachem o nachylenie nie mniejszym niż 15%. Pełnią one wiele istotnych funkcji w budynkach dopiero co wybudowanych oraz tych modernizowanych, m.in. umożliwiają wietrzenie poddasza, stanowią dodatkowe oświetlenie i wizualnie powiększają przestrzeń użytkową.

Budowa okien połaciowych

Do produkcji okien dachowych wykorzystuje się najwyższej jakości drewno sosnowe klejone warstwowo i impregnowane próżniowo oraz profile PVC. W przypadku produktów o podwyższonej termoizolacyjność profile wypełniane są pianką poliuretanową.

Zewnętrzna strona okna osłonięta jest aluminiowym profilem zabezpieczonym poliestrem, co zwiększa odporność na działanie promieni UV i czynniki atmosferyczne. Zastosowane w szkleniu zespolone, hartowane szyby termoizolacyjne o zwiększonej wytrzymałości i warstwą tlenku srebra ograniczają nagrzewanie poddasza. Dodatkowo zamontowane są w nich automatyczne nawiewniki, dzięki którym w pomieszczeniu nie kondensuje się para wodna, a przepływ powietrza jest prawidłowy.

Rodzaje okien połaciowych

W ofercie producentów dostępne jest kilka rodzajów okien dachowych. Najpopularniejszy typ to okna obrotowe, przeznaczone do połaci o kącie nachylenia 15-90°. Zamontowanie ich w dachu zapewnia doświetlenie oraz odpowiednią wymianę powietrza na poziomie 10 m3/h (dzięki zastosowaniu standardowego nawiewnika). Zawiasy umieszczone w połowie wysokości okna umożliwiają swobodny obrót skrzydła aż o 180° oraz pozostawienie go w otwartej pozycji. Obsługę zapewnia klamka z dwustopniowym mikrouchyleniem, umieszczona w dolnej części skrzydła. Okna obrotowe posiadają IV klasę szczelności, czyli najwyższą z oferowanych na rynku. Współczynnik przenikania ciepła dla zestawu wynosi 1,4 W/(m²K).

Model uchylno-obrotowy przeznaczony jest do dachów o spadzie 15-55° i daje możliwość otwierania okna w sposób uchylny do 35° oraz obrotowy do 180°. Pierwszy sposób pozwala podejść swobodnie do okna, drugi ułatwia jego mycie. Klamka umieszczona w dolnej części skrzydła umożliwia jego obsługę, a przełącznik w połowie wysokości ościeżnicy odpowiedzialny jest za zmianę sposobu otwierania okna. Wymiana powietrza możliwa jest w granicach 23-52 m3/h dzięki wysoko wydajnemu nawiewnikowi.

Okna panoramiczne to rodzaj okien uchylno-obrotowych montowanych w dachach o nachyleniu 15-55°. Duże wymiary wpuszczają mnóstwo światła, przez co są doskonałym sposobem na doświetlenie pomieszczeń, a także bardzo dobrze sprawdzają się przy wietrzeniu poddasza. Kąt uchylenia skrzydła po zwolnieniu blokady sięga nawet do 68° i umożliwia wyjście na dach. Tworzy to dodatkowe wyjście ewakuacyjne w przypadku pożaru. Klamka umieszczona w dolnej części okna służy do jego uchylania, a górny uchwyt pozwala na obrót i zmianę sposobu otwarcia.

Konstrukcja klapowa wykorzystywana jest w oknach wyłazowych, dzięki czemu istnieje możliwość uchylania go na boki o 90°. Umieszczona w połowie wysokości skrzydła klamka pozwala na otwarcie lub mikrouchylenie, a siłowniki gazowe stabilizują otwarte okno i chronią je przed zatrzaśnięciem. Podobnie jak w oknach panoramicznych, model wyłazowy umożliwia bezproblemowe wyjście na dach i dobre doświetlenie poddasza. Montuje się je na dachach, których spad oscyluje między 15° a 55°.

Świetliki to specyficzny rodzaj okien połaciowych, wykorzystywany głównie w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowej. Montaż możliwy jest wyłącznie na dużej wysokości i niewielkim nachyleniu dachu. Doświetlają pomieszczenia dziennym światłem i umożliwiają optymalne wietrznie. Występują w dwóch rodzajach: jako okna nieotwieralne i otwieralne uchylnie o 30°. Otwieralne można obsługiwać przy pomocy systemu otwierania elektrycznego, pilota lub systemu ręcznego otwierania.