okna plastikowe

Okna odporne na wiatr i wodę? Fachowo mowa jest o wodoszczelności i przepuszczalności powietrza, czyli o parametrach stolarki okiennej bardzo ważnych dla komfortu mieszkania i użytkowania okien. Z czym wiążą się te właściwości, jakie mają znaczenie dla całości stolarki i dlaczego są aż tak ważne?

Szczelność przede wszystkim

Wodoszczelność jest jednym z najważniejszych parametrów w charakterystyce stolarki otworowej. Opisuje się ją w normie EN 14351-1:2006 + A1:2010. Kiedy ma to znaczenie dla domowników i użytkowników okien?

W okresie jesiennej zawieruchy i częstych deszczy mogą pojawić się problemy ze stolarką okienną. Źle przeprowadzony montaż, błędnie wykonanie lub nieodpowiednio dobrane miejsce do wbudowania okna doprowadzą do przecieków. W efekcie dojdzie do zniszczenia ściany przy oknie lub podłogi. Stąd też starania, by okna zachowywały szczelność, nawet przy ulewnym deszczu i silnym wietrze. Jak określić wodoszczelność stolarki i jej niezawodność w trudnych warunkach atmosferycznych? Wystarczy nadana produktom klasa wodoszczelności, opisana poniżej w formie tabeli. Dotyczy najczęściej spotykanych przeszkleń, czyli okien nieosłoniętych.

 

Wielkość/Miara Klasyfikacja/Wartość
Wodoszczelność npd 1A 2A 3A 4A 5A 6A 7A 8A 9A Exxx
Ciśnienie próbne
wyrażone w Pa
0 50 100 150 200 250 300 450 600 >600

 

Do sprawdzenia poziomu wodoszczelności okna wykonuje się specjalne testy. Badania polegają na odtworzeniu deszczu przy silnym wietrze. Symulacja odbywa się w zamkniętej komorze, w której polewa się okno wodą pod wysokim ciśnieniem. Jeśli po pierwszych 15-minutach konstrukcja nie przecieka, okno uzyskuje klasę 1A. Kolejne badanie tworzy warunki deszczu z wiatrem o prędkości ok. 33 km/h. Jeśli przez kolejne 5 minut okno pozostanie szczelne, uzyskuje klasę 2A i przechodzi do kolejnego etapu badania. Procedura jest taka sama w kolejnych turach. Nowa wartość ciśnienia odpowiada coraz silniejszemu wiatru. By okno uzyskało wyższą klasę, musi pozostać szczelne przez kolejne 5 minut.

Szczelność okna na wodę opadową zależy od jakości i precyzji wykonania stolarki, a także rodzaju zastosowanych komponentów. Dużą rolę odgrywa rodzaj uszczelek, sztywność stolarki (im sztywniejsze okno, tym lepsza jest jego szczelność) oraz sposób okuwania, czyli rozmieszczenie zaczepów i rodzaj okuć.

A co z przepuszczalnością powietrza?

Wielu inwestorów zwraca uwagę jedynie na parametrze przenikania ciepła, ignorując przepuszczalność powietrza okna. Jest to dużym błędem, ponieważ są to dwa różne współczynniku, wpływające na energooszczędność domu i komfort mieszkających w nim osób. Wraz z wejściem w życie normy okiennej PN-EN 14351 stolarka okienna powinna być maksymalnie szczelna, a napływ powietrza wskazany jest wyłącznie przez urządzenia nawiewne, także systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej. Po wprowadzeniu tej normy w życie wielu producentów zrezygnowało ze współczynnika infiltracji powietrza i sztucznego rozszczelnienia stolarki labiryntowo nacinanymi uszczelkami. Powodowało to niekontrolowane przewiewy, kiedy to do mieszkań wpadało zimne powietrze, obniżając komfort domowników. Współcześnie już żaden producent okien nie wycina uszczelek – skupiają się na produkcji najszczelniejszych okien.