Nowoczesne budownictwo rządzi się swoimi prawami – jednym z nich jest wykorzystanie innowacyjnych dodatków. Jednym z nich są żaluzje zewnętrzne, czyli montowane od zewnętrznej strony. Wyróżnia je wysoka estetyka oraz wyjątkowa funkcjonalność. Są idealnym wyborem w przypadku dużych przestrzeni szklanych.
Osoby zainteresowane zewnętrznymi żaluzjami powinny dowiedzieć się, jakie modele mogą znaleźć na rynku, jaki jest sposób ich montażu oraz jak o nie dbać, by służyły domownikom przez lata.
Konstrukcja żaluzji zewnętrznych
Budowa żaluzji zewnętrznych opiera się na odpowiednio ukształtowanym profilu oraz lamelach. Odpowiedni kąt załamania lameli umożliwia regulowanie ilości światła dziennego, które wpada przez okna do pomieszczenia. Dzięki specjalnym prowadnicom najczęściej wykonanym w formie linek ze stali nierdzewnej, domownicy zyskują możliwość kontroli żaluzji. Po całkowitym ich ściągnięciu żaluzja chowa się w kasecie, której zabudowa jest stworzona z blachy aluminiowej grubej nawet na 2 mm.
Zastosowanie żaluzji zewnętrznych
Rola żaluzji jest podobna do roli rolet zewnętrznych – spełniają funkcję ochronną dla stolarki otworowej, chroniąc je przed zbyt silnym naświetleniem. Tym samym dają możliwość decyzji o ilości światła, jaka wpada do pomieszczeń. W przypadku dużych przeszkleń wykazują się także właściwościami izolacyjnymi – poprawiają wydajność klimatyzacji, nie pozwalając na przenikanie ciepła do wnętrza pomieszczeń. Żaluzje zewnętrzne mają także dodatkową rolę, którą jest zwiększenie poczucia prywatności. Osoby przebywające w domu mogą w każdej chwili zasłonić okna.
Parametry techniczne żaluzji zewnętrznych
Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru żaluzji zewnętrznych, jest jej profil, kształt lameli (tzw. piór) oraz minimalna wysokość całego pakietu. W wielu modelach oferowanych na rynku lamele wyposażone są dodatkowo w specjalną uszczelkę, która ogranicza hałas podczas chowania żaluzji.
Przy wyborze warto rozważyć system, w jaki będzie wyposażony dany model. Na rynku dostępne są prowadnice tradycyjne, linkowe, z regulacją ręczną oraz napędzane elektrycznie.
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wybór jest wysokość i szerokość żaluzji. Wiele firm oferuje realizację indywidualnych zamówień, jednak wymiary nie mogą być większe niż maksymalny rozmiar ustalony przez producenta. W ofercie znajdują się żaluzje malowane oraz aluminiowe.
Rodzaje żaluzji zewnętrznych
Głównym wyróżnikiem wśród dostępnych modeli żaluzji zewnętrznych jest lamela, a dokładniej jej maksymalny kąt nachylenia i kształt. Na rynku dostępne są takie typy żaluzji jak:
- C50 – większa sztywność lameli, maksymalny kąt pochyłu 75°, wykonanie z aluminium, profil przypominający lekko wygiętą literę C, grubość 0,45 mm;
- C80 – lamele i prowadnice połączone we wzmocnioną konstrukcję, wykonanie z aluminium, profil w kształcie litery C, krawędzie o większym wygięciu do środka, wyższe zabezpieczenie przed wiatrem, grubość 0,42 mm;
- Z90 – lamele przypominające kształtem literę Z, wykonanie z aluminium, konstrukcja wzbogacona o specjalny profil wyciszający, możliwość pomalowania wg palety kolorystycznej RAL, możliwość całkowitego ograniczenia promieni słonecznych.