Szprosy okienne

Szprosy, a dokładniej szczebliny, można nadal spotkać w wielu domach – to listwy, które dzielą skrzydło okna na mniejsze kwatery. Wręby umożliwiają zamontowanie w szprosach szyb lub wietrzników. Lata temu cieszyły się dużą popularnością, głównie ze względu na niedostępność dużych tafli szkła na rynku. Dziś wykorzystuje się je ze względów estetycznych, choć wywołują sprzeczne odczucia – jedni zachwycają się nimi, inny uważają je za totalny kicz.

Rodzaje szczeblin

Dzięki szprosom można podzielić okno na kilka różnych sposobów. Najczęstszy sposób to wstawienie specjalnych kształtowników między poziomymi i pionowymi odcinkami ramy ościeżnicy. Podział szyby na mniejsze części zwiększa sztywność okna. Materiał i kolor szczeblin dobiera się pod ramy okienne.

Już sama nazwa – szprosy międzyszybowe – określa sposób montażu szczeblin. Umieszcza się je pomiędzy taflami szyb. Pielęgnacja okien i ich mycie jest nadal bezproblemowe, ponieważ powierzchnia szyb pozostaje nadal gładka. Powszechnie stosuje się zespolone szyby izolacyjne, przez które szczebliny muszą być grubsze niż 3 centymetry, a ich estetyka wzbudza już wątpliwości. Alternatywą jest zastosowanie wąskich profili z umieszczonym wewnątrz elementem dystansującym. W takiej sytuacji szprosy nakładane są jednostronnie po zewnętrznej stronie, dzięki czemu wewnętrzna strona nie jest podzielona.

Szprosy weneckie, czyli naklejane, mocuje się do szyby taśmą samoprzylepną. Najczęściej wykonuje się je z aluminium lub tworzywa sztucznego, ale znaleźć można także drewniane. Ich największym minusem są późniejsze trudności z myciem szyby.

Estetyka i koszt szczeblin

Architekci twierdzą, że wykorzystanie szprosów ma sens w przypadku dużych przeszkleń, ponieważ optyczne zmniejszenie okien nadaje im lekkości. Szczebliny dostosowuje się do koloru ramy okna, elewacji lub całego wystroju wnętrz. Ich barwy pokrywają się z paletą RAL, co gwarantuje dobór szprosów spójnych kolorystycznie z profilem okna. Podobnie jest z szerokością – na rynku jest szeroki wybór wielkości szczeblin, dzięki czemu można je dopasować do rozmiarów okien czy indywidualnych upodobań.

Jednym z celów użycia szprosów w oknach jest nadanie budynkowi charakteru tradycyjnego dworku. Innym jest urozmaicenie panoramicznych przeszkleń w nowoczesnym budownictwie. Szprosy stosuje się także przy niestandardowych zleceniach, ponieważ wewnętrzne szprosy są elastyczne i można je wyginać pod dowolnym kątem, a nawet łączyć ze sobą. Stwarza to możliwość realizacji praktycznie każdego, nawet najbardziej finezyjny projekt.

Szczebliny międzyszybowe i te montowane przy oknie nie należą do tanich  – realizacja jednego okna ze szprosami to koszt co najmniej kilkunastu złotych. Tańszym wyborem będą szprosy naklejane, ale wyłącznie w teorii. Przy ich montażu nie ma miejsca na błędy. Każda poprawka to koszt ponownego zakupu materiałów, a nawet szyby. Decydując się na szczebliny naklejane, należy poszukać wybitnego fachowca do montażu, ponieważ każdy element musi być perfekcyjnie dopasowany.