profile pvc

Podczas wyboru okien, klienci i inwestorzy komercyjni najczęściej wybierają okna wykonane z PVC. Mimo to przez ostatnie lata zainteresowanie oknami drewnianymi ponownie wzrosło i producenci stają wręcz na głowach, by ich produkt sprostał oczekiwaniom klientów i spełniał wymogi prawne. Okna z tworzywa sztucznego są stosunkowo tańsze niż drewniane, a mają podobne parametry cieplne i akustyczne, ale to okna drewniane cieszą się dłuższą żywotnością. Skoro tak, to jakie okna pasywne wybrać, by spełniły oczekiwania?

Okna pasywne PVC

Ze wszystkich okien pasywnych najpopularniejsze są te wykonane z tworzywa sztucznego –PVC. Mają bardzo atrakcyjną cenę, są łatwe w montażu, pielęgnacji oraz eksploatacji.

Stolarka pasywna PVC musi spełnić kilka ważnych wymogów:

  • wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie nie wyższym niż 0,8 W/m2K,
  • konkretna budowa ramy skrzydła ­– sześć wewnętrznych komór zapewniających izolację akustyczną i cieplną,
  • zastosowanie odpowiednich uszczelek, które skutecznie izolują ciepło oraz zabezpieczają przed dostaniem się wody i wilgoci.

Okna pasywne drewniane

Jak wspomniano na początku, drewno także wykorzystuje się do produkcji okien pasywnych. Okna drewniane cechuje elegancja i klasyczny design. Składają się z pakietu trzyszybowego o dwóch komorach międzyszybowych, odpowiednich uszczelek gwarantujących termoizolację, oszczędność energii i ochronę przed przedostawaniem się wody i wilgoci do środka konstrukcji i pomieszczeń. Często doskonale też izolują hałas uliczny.

Aluminiowe okna pasywne

Energooszczędna okna aluminiowe spotykane są najczęściej w obiektach komercyjnych – biurowcach oraz hotelach. Nie stosuje się ich w budownictwie mieszkalnym ze względu na gorsze parametry termoizolacyjne. W porównaniu z pasywnymi oknami wykonanymi z drewna, tworzyw sztucznych czy materiałów łączonych, mają o wiele słabszą wartość współczynnika przenikania ciepła.

Nie jest to jednak reguła, ponieważ producenci tworzą także pasywne okna aluminiowe, które dzięki aluminiowej konstrukcji mogą przybrać dowolny kształt.

Drewniano-aluminiowe okna pasywne

Do produkcji okien stosuje się też materiały łączone, np. aluminium oraz drewno. Okna o łączonych komponentach łączą w sobie walory stolarki aluminiowej i drewnianej. Do skrzydła i ramy wykonanych z tworzywa naturalnego dołączane są aluminiowe okucia. Takie dwie warstwy konstrukcji zwiększają termoizolacyjność okna.

Taki typ stolarki, identycznie jak stolarka pasywna PCV, musi spełnić kilka wymogów. Głębokość okna musi wynosić 22-120 milimetrów, a współczynnik przenikania ciepła nie może być większy niż 0,8 W/m2K. Okna łączone także są wzbogacone o specjalne termoizolacyjne i energooszczędne uszczelki.

Okna pasywne z tworzywa sztucznego i aluminium

Inne połączenie materiałów przy produkcji stolarki pasywnej to PVC i aluminium. Są tanie i łatwe w montażu identycznie jak okna wykonane z tworzywa sztucznego oraz tak samo trwałe i odporne na niekorzystne warunku atmosferyczne jak okna aluminiowe.

Rama skrzydła i ościeżnica wykonane są z PVC, a okucia z aluminium. Zastosowane uszczelki zapobiegają przedostawaniu się wilgoci i wody do konstrukcji okna oraz wnętrza budynku. Często dla poprawy termoizolacji stosuje się dodatkowe ocieplenie specjalną pianką poliuretanową.