okno pcv

Okna to jeden z najważniejszych elementów tworzących budynek. Nie tylko zamykają otwory w dachu czy ścianach, ale mają też za zadanie prawidłowo oświetlić pomieszczenia w budynku. To one odgrywają dużą rolę w estetyce budynku. Sposób w jaki będzie otwierać się skrzydło okienne, musi być dopasowany do specyfiki każdego pomieszczenia osobno i uwarunkowany jest rodzajem zastosowanego okucia.

Podział stolarki okiennej

Mając za wyróżnik sposób otwierania okien, dzieli się je na: uchylne, rozwieralne i uchylno-rozwieralne, przesuwne i obrotowe oraz nieotwieralne. Podział uwarunkowany rodzajem materiału stosowanym przy produkcji wyróżnia okna: drewniane, z PVC, stalowe i ze stopów aluminium. Najpopularniejsza stolarka okienna, stosowana głównie w budownictwie mieszkalnym, tworzona jest z drewna i tworzywa sztucznego. O wiele rzadziej stosuje się wyroby aluminiowe i stalowe. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, sztywnością i sprężystością, dlatego wykorzystuje się je przy dużych powierzchniach przeszklonych w budynkach użyteczności publicznej, takich jak sklepy, galerie handlowe czy zakłady przemysłowe.

W Polsce rynek stolarki okiennej jest bardzo konkurencyjny, co wynika z jego rozdrobnienia. Dwudziestu największych wytwórców okien i drzwi tworzy 35% rynku, a pierwszych stu producentów stanowi aż 70% tego rynku. Pozostałe 30% stanowi dwa tysiące niewielkich warsztatów oraz zakładów produkcyjnych.

Największa część produkcji stolarki okiennej dotyczy okien i drzwi z tworzywa sztucznego, a ich udział w całości produkcji to ok. 70%. Na tę popularność przekłada się atrakcyjna cena, o wiele niższa od pozostałych rodzajów okien.

Okna tworzywowe

Stolarka tworzywowa wykonywana jest z utwardzonego PVC. W profilu ościeżnicy i ramy okna wydzielone są komory. Ich ilość decyduje o szerokości profilu, który waha się między 6 a 8 centymetrami. Największa komora wewnątrz profilu wzbogacona jest o wzmocnienie z ocynkowanej stali grubej na 1,25-4 milimetry, a w budownictwie pasywnym wzmocnienie wykonane jest z kształtownika z włókna poliestrowo-szklanego, wypełnionego poliuretanową pianką.

Najczęściej wykorzystywane w Polsce systemy profili to VEKA, ALUPLAST, REHAU, BRÜGMANN i SCHÜCO. Różnie jest skład chemiczny, grubość ścianek, rodzaj kształtownika wzmacniającego, szerokość i wykończenie krawędzi. Do wyposażenia standardowego modelu zaliczane są:

  • okucia obwiedniowe z funkcją otwierania uchylno-rozwieralnego i zaczepem antywyważeniowym,
  • pakiet szybowy (współczynnik przenikania ciepła U=1,1 W/(m²K),
  • uszczelki przyszybowe,
  • plastikowa klamka.

Klienci stają się coraz bardziej świadomi i rosną ich wymagania, a inwestorzy decydują się na lepsze jakościowo wyroby stolarki otworowej. Do tego przepisy budowlane są coraz bardziej rygorystyczne, więc każdy producent, który chce się liczyć na rynku, poszerza swoją ofertę o okna ze specyficznymi właściwościami:

  • podwyższoną klasą bezpieczeństwa,
  • zwiększoną termoizolacją,
  • walorami dekoracyjnymi.

Współczesne okna energooszczędne

Na dzień dzisiejszy okna pasywne charakteryzuje współczynnik przenikania ciepła U w przedziale 1,1-0,8 W/(m²K). Ramy okienne wyprodukowano na bazie profilii z pięcioma i sześcioma komorami z docieplającą wkładką wewnętrzną z pianki poliuretanowej. Wybierane zestawy szybowe zespolone posiadają jedną lub dwie komory, przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem, gazem szlachetnym. Dzięki powłokom absorpcyjnym i refleksyjnym przez szyby przenika prawidłowa ilość światła i energii cieplnej, a wnętrza nie ulegają przegrzaniu. Współczynnik przenikania ciepła dla zestawu szybowego oscyluje między 0,8 a 0,5 W/(m²K). Okna pasywne pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania do minimum, dlatego są nieodłącznym elementem nowoczesnego budownictwa pasywnego.